Gmina mówi "nie"

  Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Komisja przetargowa gminy Aleksandrów Kujawski wykluczyła z postępowania ofertę Miejskiego Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek. Spółka złożyła protest, ale bezskutecznie. Teraz musi negocjować cenę hurtowego zakupu wody i rozbudowywać własne ujęcie w Siarzewie.
       Wanda Buchalska, prezes MPWiK twierdzi, że o ujęcie wody w Kuczku ciechocińska spółka dbała jak o własne. - Od dziewięćdziesiątego drugiego roku, od kiedy dzierżawimy to ujęcie, gmina Aleksandrów w ogóle nie łożyła na jego modernizację. Kiedy dwa lata temu złożyłam propozycję kupna ujęcia w Kuczku, odpowiedzieli po sześciu miesiącach że nie chcą sprzedać. Przed ogłoszeniem przetargu nie zaprosili nas do negocjacji odnośnie kontynuowania dzierżawy - mówi dziś z żalem prezes ciechocińskich Wodociągów.
  Dla ścisłości trzeba powiedzieć, że to spółka MPWiK w 2002 r. wypowiedziała umowę dzierżawy ujęcia w Kuczku i sieci na terenie gminy. Okres wypowiedzenia upływa 31 grudnia br. Decyzję podjął jeszcze poprzedni prezes. Obecna szefowa Wodociągów tłumaczy, że stało się tak m.in. dlatego, że
       gmina bez konsultacji
       
  ze spółką nadmiernie rozbudowała sieć wodociągową na terenach obsługiwanych przez MPWiK. Nie podpisywano też ze spółką corocznych aneksów, gwarantowanych umową.
       Tymczasem na 15 października (w wolną sobotę) gmina Aleksandrów wyznaczyła termin rozstrzygnięcia przetargu. Ale na kompleksową obsługę ujęć wody w Grabiu, Służewie, Ośnie i Kuczku oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z przyłączami. Ciechocińska spółka ofertę złożyła, ale tylko na dzierżawę ujęcia wody w Kuczku i obsługę 633 odbiorców z gminy w: Odolionie, Nowym Ciechocinku, Kuczku, Wołuszewie, Otłoczynie, Karczemce i Wygodzie. - Regulamin przetargu nie wykluczał złożenia cząstkowej oferty. Nasza spółka nie zamierza pełnić roli zakładu usług komunalnych dla gminy. Kompleksowa obsługa jest dla nas mówiąc krótko, nieopłacalna - tłumaczy Wanda Buchalska.
       Oferta MPWiK z Ciechocinka została wykluczona z przetargu. Z powodu braku referencji, dopisanych zmian w zaproponowanej umowie i rzekomo niekompletnego wpisu do KRS. - Wpis jest kompletny, trzeba go tylko dokładnie przeczytać. A umowa zawierała po prostu
       
  oczywiste błędy
       
  które aż prosiły się o poprawienie - komentuje prezes MPWiK.
       Sekretarz gminy Aleksandrów odpowiada: - Podtrzymujemy stanowisko. Oferta cząstkowa nas nie interesuje - mówi Halina Rakusiewicz.
       Spółkę czekają więc negocjacje w sprawie hurtowego zakupu wody. Ujęcie w Kuczku było strategiczne dla miasta, dostarczało 60 proc. wody dla Ciechocinka. - W tej sytuacji będziemy rozbudowywać swoje ujęcie w Siarzewie - tłumaczy szefowa spółki. Wkrótce okaże się też, jaki wpływ negocjacje ceny za wodę będą miały na stawkę dla mieszkańców.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »