Tylko tani dach

  Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Większość radnych miejskich nie zgodziła się na partycypację w budowie nowego 40-rodzinnego budynku ATBS-u. Wczoraj przetarg na tę inwestycję został odwołany.
       Na poniedziałkowej sesji aleksandrowscy rajcy po raz drugi rozpatrywali uchwałę o zadysponowaniu kredytowanej kwoty 500 tys. zł, która miała być wydana na 10-rodzinny budynek socjalny. Tej inwestycji miasto nie zrealizowało, gdyż w przetargu okazało się, że kwota jest za mała. Jedyna firma, która wzięła udział w przetargu zaproponowała sumę ponad 700 tys. zł. Na wcześniejszej sesji większość radnych nie chciała jednak podejmować decyzji na szybko, stąd przesunięto uchwałę na 28 bm. Tym razem dyskutowano zawzięcie nad propozycją burmistrza.
       A dotyczyła ona partycypacji w budowie nowego 40-rodzinnego budynku Aleksandrowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Kwota pięćset tysięcy będzie naszym wkładem. W zamian będziemy dysponowali dwudziestoma mieszkaniami, w których ulokujemy lepiej usytuowane rodziny z mieszkań komunalnych, a te przydzielimy biedniejszym - przekonywał burmistrz Michał Włoszek.
       
  Radni mieli jednak wiele wątpliwości. - Nie mogę głosować za tym, żeby dać jednym, kosztem drugich. Wniesiemy wkład za dwadzieścia rodzin, to jak na to zareagują pozostałe? - zastanawiała się radna Krystyna Głowacka. - Pięćset tysięcy złotych to będzie aport w spółkę ATBS. Żeby nie upadła i dostała poręczenie kredytu - stwierdził radny Stefan Aleksiuk. Radni zgłaszali też problem ewentualnych dodatków mieszkaniowych, po które zaczną się zgłaszać mieszkańcy ATBS-owskiego domu, gdyż z powodu wysokiego czynszu mogą finansowo sobie nie poradzić. - A jeśli przestaną płacić w ogóle? - zastanawiali się niektórzy.
       Burmistrz Włoszek i prezes ATBS-u Iwona Szafrańska wyjaśniali, iż gmina nie żyruje kredytu spółce. - Jeśli rada po jakimś czasie zechce zrezygnować z partycypacji, może tę kwotę wycofać bez problemów. Nie musimy też martwić się, że będzie problem z tymi, którzy nie płacą czynszu. To TBS występuje o egzekucję czynszu lub eksmisję.
       
  Większości radnych argumenty jednak nie przekonały. - Lepiej wybudować tanie mieszkania socjalne, tak jak zakładaliśmy. Zgody na partycypację w budowie bloku ATBS-u nie dano. Tym samym wczoraj odwołany został przetarg na tę inwestycję. - Decyzja radnych w prosty sposób prowadzi do likwidacji spółki. Szkoda też, że rada nie zdecydowała o rozpoczęciu budowy domu socjalnego w tym roku, skoro opowiada się za tanimi mieszaniami - uważa burmistrz Michał Włoszek.
       Dziś o 14.30 odbędzie się miejska sesja nadzwyczajna, podczas której radni być może zadysponują kwotę 500 tys. zł.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »