Ptasi dylemat, czyli strach przed grypą

  Ptasi dylemat, czyli strach przed grypą

  Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Ważnym elementem nauki biologii w szkołach było zimowe dokarmianie ptaków. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku same będą musiały zatroszczyć się o pokarm.
       Co roku uczniowie miejscowych podstawówek przed zimą robili karmniki i codziennie dokarmiali ptaki. - Dokarmianie ptaków to uzupełnienie nauki przedmiotów przyrodniczych, ale w tym roku, w związku z zagrożeniem ptasią grypą, raczej nie będziemy go prowadzić - mówi Dionizy Wojciechowski, kierownik Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych Gminy Radziejów. W szkołach panuje zamieszanie.
       Na razie zrezygnowaliśmy z dokarmiania
       
  - nie ukrywa Małgorzata Karpińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Byczu (gm. Piotrków Kujawski).
       Weterynarze zalecają daleko posuniętą ostrożność. - Dotychczas w Polsce nie odkryto przypadków ptasiej grypy. Profilaktycznie doradzam jednak, by ziarno do karmników podsypywali wychowawcy, którzy powinni wiedzieć o symptomach choroby i potrafić je rozpoznać u ptaków. Dzieci mogą się dokarmianiu przyglądać - mówi Kazimierz Watkowski, radziejowski powiatowy lekarz weterynarii. Zdaniem ornitologów, trzeba zachować ostrożność, ale nie panikować. Zimą ptakom trudniej zdobyć pokarm. Pozbawione ziarna i okruszków od człowieka
       będą padać z głodu.
       
  - Zaprzestawanie dokarmiania z obawy przed ptasią grypą to jakaś bzdura, bo kontakt z ptakami jest minimalny. Ptaki żyją obok nas. Czy mamy nie wychodzić z domu, żeby ich unikać? - dziwi się Maciej Maciejewski, ornitolog z Osięcin, kierownik Zielonej Szkoły w Budzisławiu (gm. Bytoń). Przypomina, że dokarmianie należy już rozpocząć. - Ptaki mogą jeszcze samodzielnie zdobywać pokarm, ale powinny przyzwyczajać się do karmników i ludzkiej pomocy - dodaje.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »