Potrzeba wyobraźni

  Rozmawiał Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z aspirantem PIOTREM CZYNSZAKIEM, kierownikiem ogniwa drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie
       - W całym kraju obserwujemy coraz więcej zdarzeń drogowych. Jak wygląda sytuacja w naszym powiecie?
       
  - W porównaniu do pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku do podobnego, tegorocznego okresu, minimalnie spadła liczba kolizji. Niestety, liczba wypadków z rannymi i zabitymi wzrosła o dwadzieścia pięć procent. Powiększyła się liczba wypadków tak z winy kierowców, jak i pieszych.
  Jeśli chodzi o ofiary, to specyfiką naszego powiatu jest, że stosunkowo często są nimi osoby starsze, poruszające się pieszo lub rowerami. Dlatego chciałbym zaapelować do rodzin, by seniorzy jak najmniej samotnie pojawiali się na drogach.
       - Co najczęściej jest przyczyną wypadków?
       
  - Plagą są pijani piesi, kierowcy i rowerzyści. Prowadzący auta często tak się spieszą, że łamią ograniczenia prędkości, wymuszają pierwszeństwo, nieprawidłowo wyprzedzają. Ostatnio, mimo dobrych warunków drogowych, było kilka kolizji, kiedy kierowcy skręcając w lewo niedokładnie sprawdzili, czy ktoś ich nie wyprzedza i zajechali drogę pojazdom jadącym za nimi. Najwięcej zdarzeń odnotowujemy na naszym odcinku drogi wojewódzkiej Sompolno - Ciechocinek.
       - Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach?
       
  - Staramy się być widoczni, co ma ostudzić brawurę użytkowników ulic. Prowadzimy częste kontrole, także z użyciem radaru. Odwiedzamy szkoły i przekazujemy uczniom zasady bezpiecznego poruszania się. Tłumaczymy kierowcom i pasażerom, jak ważne jest zapinanie pasów. Ostatnio rozdajemy sprawcom ulotki ze statystykami wykroczeń i przestępstw, których się właśnie dopuścili. Mamy nadzieję, że podziała to na ich wyobraźnię i następnym razem będą jechać wolniej lub zrezygnują z zasiadania za kierownicą po spożyciu alkoholu. Myślę, że właśnie wyobraźnia u kierowców jest najlepszym sposobem zapobiegania wypadkom.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »