Ośrodek nadziei

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Od czerwca działa w gminie punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Okazuje się, że był bardzo potrzebny.
       Rozmiaru zjawiska alkoholizmu w gminie nikt dokładnie nie zna, ale Lech Kałamarski z Aleksandrowa Kujawskiego, instruktor terapii uzależnień, który dyżuruje w punkcie mówi o dużym ruchu. Punkt czynny jest
       dwa razy w tygodniu
       
  teoretycznie przez trzy godziny. Teoretycznie, bo terapeuta często przyjeżdża wcześniej i ma co robić.
       - Zawiązała się grupa wsparcia i mam nadzieję, ze przerodzi się w klub AA, zrzeszający tych, którzy przestali pić - mówi Lech Kałamarski. Dla odwiedzających punkt terapeuta jest osobą nie tylko wzbudzającą zaufanie, ale i wiarygodną. - Ja też jestem uzależniony. I choć jest we mnie
       
  ogromna chęć pomocy innym
       
  to wiem, że pomagając ludziom o podobnych problemach, pomagam także sobie - nie ukrywa.
       W Urzędzie Gminy przyznają, że przymiarki do utworzenia takiego punktu były już w ubiegłym roku. - Mieliśmy nawet panią, świetnego fachowca w tej dziedzinie, ale jakoś ta działalność się nie rozwinęła - mówi Edward Musiał, zastępca wójta i jednocześnie przewodniczący Gminnej Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Patologiom Społecznym. Cieszy się z prowadzonej w punkcie pracy, a jego komisja wspiera tę działalność rozmaitymi inicjatywami profilaktycznymi, adresowanymi głównie do dzieci i młodzieży (konkursy, spartakiady sportowe itp.).
       - W dużych miastach mieszkańcy mają do dyspozycji specjalistyczne poradnie i ośrodki, w gminach
       
  trzeba sobie radzić inaczej
       
  co nie znaczy że mniej skutecznie - tłumaczy Lech Kałamarski.
       Do punktu w Wagańcu przychodzą nie tylko uzależnieni, ale też ich rodziny. Czasem razem, czasem osobno. Widać, że placówka jest potrzebna. Ilu zechce podać się terapii - nie wiadomo. Wielu próbuje.
       Waganiecki punkt konsultacyjny czynny jest we wtorki i piątki w godz. 17.00 - 20.00. Znajduje się w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Dworcowa 8. Tel. 0 54 283-09-45.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »