Milion dla szpitala

  Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zaskoczyła radnych senator Krystyna Sienkiewicz, która przyjechała na nadzwyczajne posiedzenie Rady Powiatu. Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia przywiozła ponad milion złotych dla radziejowskiego szpitala.
       Konkretnie pani senator poinformowała o przyznaniu placówce ponad miliona złotych dotacji
       z puli Ministerstwa Zdrowia
       
  Parlamentarzystka jest autorką poprawki do ustawy o pomocy dla szpitali, dzięki której także podobne do radziejowskiej lecznicy, niezadłużone placówki mogą liczyć na wsparcie z rządowych pieniędzy.
       - Poprawkę zaproponowałam po rozmowie z Lucjanem Walczakiem, radziejowskim starostą, który słusznie zauważył że to niesprawiedliwe, iż według pierwotnego kształtu ustawy pomoc trafić ma jedynie do zadłużonych szpitali. Tymczasem placówki, które z wielkim trudem i kosztem wyrzeczeń starają się spłacać zobowiązania, także wobec pracowników, mają być jej pozbawione - tłumaczyła radnym senator Krystyna Sienkiewicz.
       Radziejowska lecznica zrealizowała słynną "ustawę 203", nakazującą wypłaty podwyżek pracownikom. Dzięki temu nie ma wprawdzie zadłużenia wobec personelu, ale w szpitalnym budżecie
       zabrakło pieniędzy na zakup nowego sprzętu
       
  Dlatego po nowelizacji ustawy o pomocy dla szpitali placówka wystąpiła o 2,2 mln zł, które chciała przeznaczyć na modernizację wyposażenia. Ostatecznie lecznica otrzyma
       połowę żądanej kwoty
       
  - To i tak wielki sukces, na pewno pomoże naszemu szpitalowi. Jednak otrzymanie dotacji wymaga od nas zagwarantowania wkładu własnego. Dlatego myślę, że w najbliższym czasie zarząd wspólnie z radnymi musi się zastanowić, jak wygospodarować te pieniądze - mówił Henryk Gapiński, radziejowski wicestarosta, przewodniczący rady społecznej szpitala.
       Według przepisów wkład własny wynosić będzie ok. 30 proc. dotacji, a więc w przypadku miejscowego szpitala 300 tys. zł. Większość pieniędzy zostanie wydana na urządzenia diagnostyczne.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »