W prezencie dla pierwszoklasisty

  W prezencie dla pierwszoklasisty

  Ewa Skibińska, Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Chociaż wakacje jeszcze trwają, to rodzice z powiatów aleksandrowskiego i radziejowskiego już od dawna myślą o podręcznikach i przyborach szkolnych. Pierwszoklasiści z uboższych rodzin dostaną je w prezencie w formie wyprawki.
       Początek szkoły to wielkie wydarzenie dla rodziców uczniów klas pierwszych. I pierwszy taki wydatek, bo trzeba kupić podręczniki, przybory szkolne, strój do gimnastyki i wiele niezbędnych pomocy szkolnych.
       Dzieci z rodzin o niskich dochodach, jeśli spełniają ustawowe kryteria, mogą otrzymać pomoc finansową. W ramach świadczeń rodzinnych rodzice mogą we wrześniu dostać
       po 90 zł na dziecko
       
  na zakup przyborów szkolnych.
  Natomiast pierwszoklasiści z uboższych rodzin, którzy rozpoczną naukę w szkołach podstawowych, dostaną komplet podręczników. Kosztuje on średnio 90-100 zł. - W Ciechocinku taką wyprawkę dostanie 25 pierwszoklasistów - informuje Jakub Giza, inspektor ds. oświaty w magistracie.
       W Aleksandrowie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wytypował 74 przyszłych uczniów klas pierwszych, którzy we wrześniu odbiorą podręczniki. - Ufundowaliśmy także
       
  cztery komplety dla aleksandrowskich czworaczków,
       
  które w tym roku zaczynają szkolną naukę - mówi Danuta Pawlak, kierownik MOPS-u.
       W gminie Bądkowo wyprawkę dostanie 18 pierwszoklasistów, a w gminie Waganiec 42 uczniów klasy pierwszej.
       W gminie Radziejów wyprawki otrzyma trzynaścioro dzieci, które od września będą uczniami klas pierwszych podstawówek w Bieganowie i Płowcach. Z Urzędu Wojewódzkiego gmina dostała po 100 zł na dziecko.
       - Wystarczy na kupno podręczników, ale gdybyśmy chcieli dać potrzebującym plecaki, przybory do pisania i stroje gimnastyczne, musielibyśmy dołożyć drugie tyle - twierdzi Dionizy Wojciechowski, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych radziejowskiego UG. W Piotrkowie Kujawskim podręczniki do pierwszej klasy otrzymało 38 dzieci.
       - W tym roku w systemie pomocy społecznej zaszła zmiana. Możemy kupić najbiedniejszym dzieciom
       
  tylko książki.
       
  Pozostałe rzeczy potrzebne w szkole muszą zapewnić ośrodki pomocy społecznej - tłumaczy Stanisław Kwiatkowski, szef zespołu edukacji i wychowania piotrkowskiej gminy. W opiece społecznej pieniądze dla rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym, już czekają. - Zgodnie z przepisami, każda uboższa rodzina otrzyma przed początkiem roku szkolnego dodatek na zakup potrzebnych przyborów - twierdzi Małgorzata Bolewska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piotrkowie. W Bytoniu podręczniki otrzyma 16 dzieci. - Pieniądze na zakup książek dostaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego, o podziale pomocy zadecydowały szkolne komisje i pomoc społeczna - mówi Danuta Ciepłowska, główna księgowa UG w Bytoniu.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »