Pieniądze dostaną inne miasta

  Pieniądze dostaną inne miasta

  Mariusz Strzelecki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nieszawski magistrat starał się o fundusze na rewitalizację miejskich zabytków. Nieoficjalnie wiadomo, że pieniędzy nie dostanie.
       Sprawa dotyczy odnowienia należących do liceum ogólnokształcącego zabytkowych budynków byłej komory celnej wodnej oraz zabudowań folwarcznych dawnego klasztoru franciszkańskiego za pieniądze ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
       Budynki folwarczne przy ulicy 3 Maja wybudowano na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku.
  Natomiast siedziba dawnej komory celnej wodnej powstała w połowie dziewiętnastego wieku. W latach 1923 - 1935 mieściła się tam pierwsza nieszawska szkoła średnia - pięcioletnie Seminarium Nauczycielskie. Od 1945 roku budynki komory i folwarku należą do liceum ogólnokształcącego.
       - W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że pieniądze z tego programu na rewitalizację zabytków nie zostały do końca rozdane - wyjaśnia Andrzej Nawrocki, burmistrz Nieszawy. - Opracowaliśmy program rewitalizacji zabytkowej części miasta i w kwietniu złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie funduszy. Na przełomie maja i czerwca magistrat dowiedział się, że pieniędzy jednak nie ma, a ocena wniosku została przez zarządu województwa przesunięty. Nieszawa czeka więc na ostateczną decyzję.
       - Z nieoficjalnych źródeł jednak wiem, że na kilkanaście złożonych wniosków zostały zaakceptowane dwa - mówi burmistrz Nawrocki. - Pieniądze dostanie Toruń i Bydgoszcz. My w tym roku nic nie dostaniemy, a rewitalizację trzeba będzie odsunąć w czasie.
       
  Całkowity koszt odnowienia nieszawskich zabytków wyceniono na 3,5 miliona złotych. Miasto stara się ze ZPORR - u o 2,8 miliona złotych. W tym roku chciało uzyskać 300 tysięcy złotych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 12 »