Wisła jest rzeką niebezpieczną, ale...

  Wisła jest rzeką niebezpieczną, ale...

  Mariusz Strzelecki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wakacje i upały skłaniają do wypoczynku nad wodą. Niestety w powiecie aleksandrowskim nie ma odkrytego basenu. Wielu ludzi szuka ochłody w Wiśle, rzece bardzo niebezpiecznej.
       - Nad Wisłą nie ma oficjalnych kąpielisk. Rzeka nie nadaje się do tego, bo woda jest zanieczyszczona - wyjaśnia Sławomir Handziuk, prezes powiatowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z siedzibą w Ciechocinku. - Mimo to wielu ludzi przyjeżdża się tutaj kąpać.
       
  Istnieją dzikie kąpieliska.
       Często w miejscach bardzo niebezpiecznych.
       Ratownicy WOPR - u patrolują wiślany brzeg od przystani do końca Kępy Dzikowskiej. Z reguły ludzie wychodzą z wody bez dyskusji - Wybieramy mniejsze zło. Są nad Wisłą miejsca, gdzie rzeka tworzy
       
  w miarę bezpieczne naturalne baseny
       
  na przykład na wysokości Siarzewa - mówi prezes Handziuk. - Nie wyganiamy stamtąd kąpiących się, żeby nie poszli pływać, gdzie jest niebezpiecznie.
       Od wielu lat na wiślanym akwenie patrolowanym przez WOPR nie było przypadku utonięcia. Choć zdarzały się sytuacje pełne grozy.
       - Rok temu wezwano nas, bo dwóch chłopaków wypłynęło daleko od brzegu i nie mieli siły wrócić. Uczepili się znaku nawigacyjnego. To było przy brzegu na wysokości Wołuszewa - opowiada Sławomir Handziuk.
       Ratownicy z WOPR - u dostają
       rocznie 5 tysięcy złotych na działalność
       
  To mało. Prezes Handziuk ocenia potrzeby na dwa razy tyle. Mimo, że są organizacją powiatową, starostwo nie daje wiele. - W zadaniach powiatu nie przewiduje się finansowania takich organizacji jak pogotowie wodne, czy straż rybacka - wyjaśnia wicestarosta Andrzej Cieśla. - Możemy jedynie kupować im sprzęt lub dopłacać do imprez, które propagują zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »