Szpital - raz za mały, raz za duży

  Szpital - raz za mały, raz za duży

  Mariusz Strzelecki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dwukrotnie Urząd Marszałkowski odmówił dofinansowania aleksandrowskiemu szpitalowi, podając sprzeczne ze sobą argumenty.
       W zeszłym roku powiat złożył wniosek o dofinansowanie nowego aparatu rentgenowskiego i karetki pogotowia. W sumie starano się o ok. 560 tys. złotych. Wpierw wniosek został pozytywnie rozpatrzony, potem jednak panel ekspertów przy marszałku go odrzucił.
       - Powodem takiej decyzji nie były błędy merytoryczne. Uznano, że aleksandrowski szpital jest za mały, żeby dostać pieniądze - wyjaśnia Zbigniew Żbikowski, starosta aleksan-drowski. - Między innymi nie ma oddziałów specjalistycznych. A to już nie prawda, bo takie są, na przykład kardiologia.
       Po interwencji aleksan-drowskiego starostwa marszałek województwa zwrócił się z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy takie szpitale jak aleksandrowski mogą dostać dotację. Odpowiedzi nie doczekano się do dziś.
       Tymczasem w tym roku powiat wystąpił z prośbą o dofinansowanie drugiego rentgena (ok. 300 tys. złotych), który miał znaleźć się w sali operacyjnej szpitala.
       - I tym razem nasz wniosek przepadł - opowiada starosta Żbikowski. - Tylko że teraz pan marszałek twierdzi, ze nie dostaniemy dotacji, bo nasz szpital jest za duży, gdyż ma więcej niż cztery oddziały podstawowe.
       Z tego samego powodu odmówiono dotowania budowy w szpitalu dwóch wind. Powiat odwołał się od tej decyzji. Samorządowcy wskazali, że w obowiązujących przepisach nie ma kryterium, które pozbawiałoby szpital taki jak aleksandrowski, mający więcej niż 4 oddziały podstawowe, prawa do dotacji. Co ciekawe przed rokiem pouczono szpital, ze stara się o pieniądze z"szufladki" oznaczonej jako poddziałanie 1.3.2, a powinien ze środku poddziałania 3.5.2. Kiedy szpital sporządził kolejny wniosek i zastosował się do zaleceń, odpowiedziano, że powinien starać się o dotację z poddziałania, które uprzednio wskazano za błędne.
       Jak się dowiedzieliśmy, na najbliższym konwencie starostów województwa kujawsko-pomorskiego samorządowcy chcą poruszyć sprawę dyskryminowania szpitali powiatowych przy rozdawaniu dotacji na sprzęt.
       Tymczasem podobne placówki w województwie dolnośląskim otrzymały pieniądze na sprzęt,: MGZZOP w Ścinawie - winda dla niepełnosprawnych, Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy - rentgeny, Polkowice - poprawa dostępu mieszkańców do diagnostyki laboratoryjnej i radiologicznej, SPZOZ w Świerzawie - sprzęt medyczny, Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy w Złotoryi - sprzęt medyczny, przychodnia w Jaworze - likwidacja barier architektonicznych. Poza tym dotacje dostało jeszcze dziewięć placówek.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 10 »