Cena niezgody

  Mariusz Strzelecki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Szpital mógłby mieć nowy ambulans do transportu pacjentów, gdyby nie musiał płacić za ścieki więcej niż powinien.
       W zeszłym roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Wodociągów w Aleksandrowie Kujawskim ustaliło opłatę za ścieki dla szpitala jak dla zakładu przemysłowego, czyli 4,5 zł za metr sześcienny. Szpital Powiatowy w marcu i kwietniu wystąpił do prezesa PGKiW i przewodniczącego Rady Miejskiej w Aleksandrowie o zmianę stawki na "komunalną" (2,70 zł).
       - Nie dostaliśmy odpowiedzi. Kolejne pismo wysłaliśmy w lipcu - mówi Agnieszka Wiśniewska , kierownik administracji szpitala.
  - Wyjaśniono nam, że ustalone w kwietniu stawki muszą obowiązywać przez rok. A zmiana opłaty może być rozpatrzona w grudniu. W styczniu br. szpital ponownie wystąpił do wodociągów, bo nie otrzymał żadnego sygnału, czy prośba o zmianę wysokości opłaty była rozpatrywana.
       - Uważam, że to niedopatrzenie pracowników szpitala - tłumaczy Adam Karbowniczek, prezes PGKiW w Aleksandrowie. - Proponowałem, żeby w grudniu jego przedstawiciel zjawił się u mnie, by ustalić szczegóły. Nikt się nie pojawił. Teraz nie mogę zmienić stawki. Prawo mi tego zabrania.
       
  W kwietniu, po kolejnym terminie ustalania stawek za ścieki, szpital wysłał następne pismo do prezesa PGKiW i przewodniczącego RM, który przesłał je burmistrzowi Michałowi Włoszkowi. - Nie jestem władny, aby podejmować takie decyzje - mówi z kolei burmistrz.
       Prezes Zbigniew Jankowski , szef zarządu aleksandrowskiego szpitala twierdzi, że nie przegapił czasu na negocjacje: - Zapewniono nas, że sprawa będzie rozpatrywana w grudniu. To nam wystarczyło. Mieliśmy nadzieję, że w wodociagach będą pamiętali o naszej prośbie. Ale tak się nie stało - wyjaśnia.
       Płacąc ustaloną cenę za ścieki aleksandrowska placówka zdrowia traci rocznie około 100 tysięcy złotych. Tyle wynosi różnica między zrzutem ścieków przemysłowych i komunalnych. Za taką sumę szpital mógłby zakupić choćby nowoczesny ambulans do transportu pacjentów, nie mówiąc o innym specjalistycznym sprzęcie medycznym.
       Aleksandrowska służba zdrowia nie narzeka na nadmiar pieniędzy. Dlatego muszą zdumiewać biurokratyczne przepychanki urzędników, które powodują, że szpital ciągle wydaje więcej pieniędzy niż powinien. A wszystko przez to, że nie doszło do negocjacji...
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 10 »