Droga do oceny

  Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kilka dni temu starostwo rozstrzygnęło przetarg na największą inwestycję drogową w swojej historii. Wciąż jednak nie wiadomo, czy dojdzie ona do skutku.
       Powiat chce całkowicie zmodernizować sześciokilometrową drogę z Topólki do Izbicy Kujawskiej. Plan prac zakłada m.in. położenie nowej, poszerzonej nawierzchni asfaltowej, przebudowę łuku drogi na bezpieczniejszy, odnowę przepustów oraz położenie ok. 500 m kw. chodników przy odcinku drogi, przebiegającym przez Topólkę. Kosztorys inwestorski, sporządzony przez powiatowych drogowców zakładał, że całość prac kosztować będzie 1,7 mln zł.
  W przetargu, który wygrała duża austriacka firma, udało się obniżyć cenę o 700 tys. zł. Samorząd ubiega się wsparcie inwestycji przez fundusze unijne, które pokryłyby 60 proc. wydatków, kolejne 30 proc. to wkład własny powiatu, resztę dołożyć ma budżet kraju.
       Teraz projekt czeka na ocenę merytoryczną ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego, który jest dysponentem unijnych pieniędzy. Jak jego szanse oceniają powiatowi urzędnicy?
       - Myślę, że są spore. Na naszą korzyść przemawiają zwłaszcza duże oszczędności osiągnięte dzięki korzystnemu rozstrzygnięciu przetargu oraz dobre uzasadnienie konieczności inwestycji - mówi Zbigniew Zajączkowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Radziejowie.
       Motywując wniosek o modernizację drogowcy wskazywali na to, że trasa ta jest najczęściej używaną przez letników, jadących nad jezioro Głuszyńskie.
       - Napisaliśmy, że inwestycja nie tylko udrożni komunikację w tym rejonie, ale jest też szansą na rozwój turystyki, a więc może przyczynić się do wzrostu dochodów okolicznych mieszkańców - twierdzi dyrektor ZDP.
       Drogowcy oczekują, że modernizacja zostanie zatwierdzona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Po takiej decyzji prace mogłyby rozpocząć się w ciągu kilkunastu dni.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »