Lekcja zrozumienia

  Rozmawiała Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z WIOLETTĄ POMIANOWSKĄ, prezesem Stowarzyszenia Niepełnosprawnych "Bądźmy Razem" w Aleksandrowie Kuj.
       - Stowarzyszenie działa już ponad półtora roku. Było potrzebne?
       - Oczywiście. Między innymi dzięki naszym staraniom powstał w Aleksandrowie przedszkolny oddział integracyjny. W Ciechocinku odmówili przyjęcia dziecka, bo było spoza miasta. Dziś mamy własny oddział w przedszkolu - z miasta i gminy Aleksandrów uczęszcza na zajęcia 15 dzieci zdrowych i 6 niepełnosprawnych.
       - Czym zajmuje się stowarzyszenie?
       - Przede wszystkim służymy pomocą rodzicom. Marzy mi się zorganizowanie szkoły dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Gdy dowiadujemy się, że nasze dziecko jest niepełnosprawne przeżywamy różne, często negatywne uczucia: załamanie, depresję, popadanie w alkoholizm. Wiele matek doświadcza samotnego losu i zmagania z problemami. Dlatego naszym głównym celem jest wspieranie rodziców i pomaganie w rehabilitacji dziecka. Jest aktualnie zapisanych 30 członków, czekamy na wszystkich innych rodziców z całego powiatu aleksandrowskiego. Spotykamy się w każdą pierwszą środę miesiąca w siedzibie Szkoły Specjalnej przy ulicy Strażackiej w Aleksandrowie.
       - Jak rodzice sobie wzajemnie pomagają?
       - Wymieniamy się adresami ośrodków rehabilitacyjnych. Współpracujemy z toruńskimi fundacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych. Najbliższe plany to udział w programie Fundacji doktora Liszta. Chodzi o zorganizowanie wolontariatu w rodzinach mających niepełnosprawne dziecko. Poprosiłam już o pomoc gimnazjalistów, myślę jeszcze o licealistach. Jest 26 chętnych i 11 zgłoszonych rodzin. Wolontariusze będą przychodzić do domów, głównie po to, żeby pobawić się z dzieckiem. Odciążą rodziców i pokażą im, że nie są sami.
       - Jest pani codziennie w przedszkolu przy ulicy Wojska Polskiego. Dlaczego?
       - Jestem mamą niepełnosprawnego dziecka. Kamil ma upośledzenie psycho-ruchowe, codziennie przychodzimy razem do przedszkola. Pomagam jako wolontariuszka. Niebawem skończę studia na kierunku "asystent osoby niepełnosprawnej". Zdobyte kwalifikacje są niezwykle cenne, pozwolą mi profesjonalnie zająć się niepełnosprawnymi dziećmi.
       ---
       Kontakt z W. Pomianowską: tel. 282-57-25 lub 282-22-09.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »