Miasto jak nowe

  Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Po świętach do Urzędu Marszałkowskiego trafi wniosek o sfinansowanie unijnego projektu "Rewitalizacja części zabytkowej miasta". Inwestycja mogłaby się rozpocząć jesienią.
       Na czwartkowej sesji nieszawscy radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia "Lokalnego programu rewitalizacji części zabytkowej miasta". Na to przedsięwzięcie Nieszawa ubiega się o fundusze z Unii Europejskiej.
       - Będę szczęśliwy, jeśli uda się nam zrobić choć siedemdziesiąt procent tego, co zamierzamy - mówi Andrzej Nawrocki, burmistrz Nieszawy.
       Urokliwe, nadwiślańskie miasteczko od dawna prosi się o odnowę zabytków. Samorząd i prywatni właściciele kamienic mają
       pustki w kasach
       
  trudno wyszarpnąć jakiś grosz nawet na drobny remont. - Dlatego unijny projekt niemal spadł nam z nieba - przyznaje burmistrz. - Martwi mnie tylko informacja, że nasz wkład własny musi być większy niż to pierwotnie zapowiadano. Okazało się bowiem, że Unia daje nie 75 proc., a 60 proc., wkład marszałka to 15 proc., reszta pochodzi z budżetu samorządu.
       Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to podpisanie umowy dotacyjnej odbędzie się w lipcu br. Inwestycja mogłaby się rozpocząć jesienią. W pierwszym etapie, w latach 2005-2006 remont czeka
       zabytkowe budynki liceum
       
  W całym kompleksie zostaną ulokowane wszystkie szkoły. O fundusze ubiega się też miejscowa parafia - dzięki dotacji wymieniona zostanie dachówka na farze i wzmocniona więźba dachowa, a ściany zewnętrzne czeka konserwacja.
       Drugi etap przewidziany na lata 2007-2013 to remont kamienic przy Rynku, przy ul. 3 Maja oraz przyległych uliczkach. - Do tego czasu musimy uzgodnić z prywatnymi właścicielami
       
  zasady konserwacji
       
  Chodzi o to, żeby utrzymali później domy w należytym stanie - tłumaczy burmistrz Nawrocki.
       Przygotowania do całego projektu, czyli lokalny program, wnioski dotacyjne i dokumentacja modernizacji kompleksu szkolnego kosztowały miasto ok. 60 tys. zł. Pierwszy etap inwestycji wyniesie ponad 4 mln zł, drugi - dwa razy więcej.
       Nieszawa zyska na urodzie, a właśnie o to chodzi samorządowcom. - Przyjadą turyści, natomiast mieszkańcy już mogą myśleć, w jaki sposób zarobić - przekonuje Andrzej Nawrocki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »