Rzemiosło w odwrocie

  Rozmawiał Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z ELŻBIETĄ IGLEWSKĄ, kierowniczką radziejowskiego biura Cechu Rzemiosł Różnych
       - Ilu obecnie rzemieślników działa w powiecie?
       - Kilkanaście lat temu do cechu należało ponad pięciuset rzemieślników, teraz jest ich około czterdziestu. Częściowo zawiniły zmiany w przepisach. Obecne stanowią, że do zrzeszenia muszą należeć jedynie ci, którzy kształcą uczniów. Jednak faktycznie rzemieślników jest coraz mniej.
       - Dlaczego tak się dzieje?
       - Rzemieślnicy przegrywają konkurencję z przemysłem, który potrafi wytwarzać wiele rzeczy niekoniecznie lepiej, ale znacznie taniej. Szczególnie w ciężkiej sytuacji znaleźli się krawcy i szewcy, przedstawicieli tych zawodów nie ma już w cechu.
       - Jakie jeszcze zawody można zaliczyć do ginących?
       - Centralne ogrzewanie przyczyniło się do zniknięcia zdunów, którzy zajmowali się piecami. Mamy jednego kaletnika, ale nie ma on swojego następcy, jest także ostatni kowal artystyczny. W naszym rejestrze brakuje nawet kominiarzy, widocznie mało osób chciało korzystać z ich usług.
       - Wielu młodych ludzi kształci się na rzemieślników, czy czeka ich bezrobocie?
       - Obecnie w zakładach na terenie powiatu praktyczną naukę zawodu pobiera stu dwudziestu uczniów. Większość z nich uczy się profesji nie do końca jeszcze zautomatyzowanych jak mechanika pojazdowa, fryzjerstwo, piekarstwo czy murarstwo. Część z nich na pewno będzie szukała pracy w przemyśle, sporo wyjedzie na Zachód. Niewielu z nich poprowadzi własną działalność na naszym terenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 10 »