Pomóc w mówieniu

  Rozmawiał Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z ANNĄ SZADKOWSKĄ, logopedą z radziejowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
       - Jakie są przyczyny powstawania wad wymowy?
       - Często są rezultatem złego odżywiania. Kiedy dziecko długo jest karmione smoczkiem albo rodzice wolą dać mu sok lub jogurt zamiast twardego jabłka, maluch bardzo rzadko gryzie i tym samym nie ćwiczy aparatu mowy. Słabo rozwinięty sprawia, że pojawiają się kłopoty z artykulacją niektórych głosek. Dziecko powinno też dużo mówić, a czasami godzinami siedzi przed telewizorem i nie ma do kogo się odezwać. Wreszcie sami domownicy mówią niewyraźnie, dzieci zaś przejmują od nich złe nawyki.
       - Z czym dzieci mają najwięcej problemów?
       - Najpowszechniejsze są różne odmiany seplenienia, na przykład kiedy dziecko w wielu wyrazach wymawia "s" zamiast "sz", czy "l" zamiast "r''. W domu rodzinnym wszyscy pociechę rozumieją, nikt nie zwraca uwagi na błędy, które ujawniają się dopiero w zerówce.
       - Seplenienie, poza niewielkimi kłopotami w komunikacji słownej nie powoduje chyba większych komplikacji w życiu?
       - Wady wymowy nie tyko pogarszają zrozumienie u rozmówcy, mogą być też przyczyną wielu kłopotów z nauką. Większość ludzi ma bowiem tendencję do pisania słów tak, jak je wymawiają. Zła artykulacja może więc spowodować kłopoty z ortografią.
       - Co powinni robić rodzice, by ustrzec swoje dzieci przed złą wymową?
       - Muszą jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, sami mówić poprawnie oraz korygować błędy wymowy u swoich pociech. Jeśli zaś ich interwencje nie pomagają, powinni zgłosić po poradę do logopedy, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią terapię.
       Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna mieści się przy ul. Szkolnej i jest czynna codziennie w godz. 7.30-15.30. Obsługuje cały powiat radziejowski. Pracownicy poradni pomagają rozwiązywać problemy związane z edukacją dzieci i młodzieży m.in. w przypadku dysleksji, wad wymowy, ale również w kwestiach wyboru szkoły czy indywidualnego toku nauki dla zdolnych uczniów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »