Dla społeczników

  Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jakie organizacje pozarządowe uzyskają wsparcie gmin na swoją działalność? Na pewno na pomoc samorządowców mogą liczyć stowarzyszenia sportowe.
       Obecnie organizacje, stowarzyszenia i kluby sportowe nie mogą już bezpośrednio wystąpić do urzędów gmin o pieniądze na działalność. To samorządy zaznaczają w budżecie zadania, które chcą zrealizować, określają również
       ilość pieniędzy
       
  przeznaczonych na ich sfinansowanie. Później w większości ogłaszają przetargi na wykonanie zaplanowanych zamierzeń. Do przetargów mogą przystąpić pozarządowe organizacje non profit.
       W budżecie Radziejowa znalazły się cztery zadania, o których wykonanie mogą zabiegać oferenci. Jest to organizacja letniego wypoczynku uczniów (na ten cel przeznaczono 5 tys. zł), szkolenie sportowe dzieci (10 tys. zł), imprezy masowe (5 tys. zł) oraz prowadzenie rozgrywek rywalizacyjnych (64 tys. zł), takich, jak występy ligowe miejscowych zespołów. Komisja przetargowa oceni złożone oferty dziś, 15 bm. Liczba propozycji jest tajemnicą.
       W tegorocznym budżecie nie ma zadań, które mogłyby realizować stowarzyszenia kulturalne. - Działa samorządowy dom kultury oraz biblioteka, które dobrze spełniają swoje obowiązki.
       
  Nie musimy poszukiwać
       
  innych organizatorów - mówi Wanda Śniegowska, skarbnik Urzędu Miasta w Radziejowie.
       W Piotrkowie podobne przetargi zostaną ogłoszone za kilka dni. Również tutaj samorząd dofinansuje organizację jedynie działalności sportowej, na co w budżecie zagwarantowano 51 tys. zł. - Opracowujemy właśnie
       zasady konkursów.
       
  Nie określiliśmy jeszcze dokładnie, jak podzielimy tę kwotę. Na pewno jednak najwięcej pieniędzy przeznaczymy na sport wyczynowy - twierdzi Jarosław Waszak, sekretarz piotrkowskiego Urzędu Miasta i Gminy.
       W gminie Dobre uważają, że przetarg jest niepotrzebny. - Na terenie gminy tylko nasz klub "Lech" Dobre posiada potrzebną infrastrukturę, sprzęt i kadry potrzebne do organizacji oraz upowszechniania sportu masowego i wyczynowego. Ogłaszanie konkursu w takiej sytuacji byłoby więc fikcją - twierdzi Śtefan Śpibida, włodarz gminy. Samorząd podpisze już niebawem z klubem umowy na realizację szczegółowych zadań. Na swoją działalność "Lech" otrzyma ok. 70 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »