Trudna pomoc

  Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Pieniądze na zasiłki okresowe GOPS dostał dopiero w październiku. Nie wypłacono wszystkiego i aż 80 tys. zł trzeba było oddać wojewodzie.
       - Winne są przepisy
       
  i opóźnienia w przyznaniu pieniędzy na wypłatę zasiłków okresowych - tłumaczy Andrzej Lesiak , kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciążku.
       Zasiłki okresowe powinny być wypłacane od maja do końca roku. Tymczasem GOPS kwotę 130 tys. zł dostał dopiero w październiku.
       - Zdążyłem wypłacić około pięćdziesiąt tysięcy złotych. Resztę musiałem z powrotem oddać do wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. To bardzo duża kwota, ale nie byłem w stanie przez trzy miesiące wypłacić przepisowo wszystkich pieniędzy. Zabrakło tych kilku miesięcy - przyznaje kierownik. Na drodze stanęły sztywne wytyczne. Zgodnie z przepisami osoba samotna może dostać około 100 zł, a członkowie rodzin od 100 do maksymalnie 200 zł. Jeszcze do 2003 r.
       nie było takich ograniczeń
       
  i zasiłek w zależności od sytuacji danej rodziny czy osoby samotnej mógł być dużo większy. Teraz jednak, zgodnie z nową ustawą, samotny dostanie 20 proc., a rodzina 15 proc. różnicy między narzuconym z góry kryterium dochodowym a dochodem starającego się o zasiłek okresowy.
       Poza "okresówkami" GOPS wypłaca też zasiłki stałe i celowe. Pieniądze na te ostatnie pochodzą z budżetu gminy, otrzymuje je około 200 rodzin. Na zadania własne ośrodek pomocy ma łącznie 133 tys. zł. - Najważniejsze jest opłacenie obiadów dla dzieci. W szkolnej stołówce korzysta z bezpłatnych posiłków dziewięćdziesięcioro siedmioro uczniów - mówi Andrzej Lesiak. GOPS wydaje na obiady 39 tys. zł w ciągu całego roku. W ośrodku pomocy można zasięgnąć
       porady terapeuty
       
  który prowadzi profilaktykę antyalkoholową w każdy czwartek w godz. 12.00-14.00 w siedzibie GOPS. Jednym z zadań jest też pomoc osobom bezdomnym. Pod koniec ub.r. GOPS pomógł kobiecie z dwójką dzieci, która straciła dach nad głową. Mieszkanka Raciążka dostała zastępczy lokal od gminy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »