Kasa wstecz

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Stu dziewięćdziesięciu szęściu uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz 19 studentów z powiatu aleksanotrzymało już unijne stypendia. Z wyrównaniem od września lub października.
       Przypomnijmy: w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pojawiła się możliwość unijnej pomocy dla uczniów szkól maturalnych i studentów. Program nosi nazwę "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez systemy stypendialne". O udział w programie starały się poszczególne powiaty, które opracowały własne projekty takiej pomocy.
       Zainteresowanie stypendiami wśród uczniów i studentów było ogromne, kilkakrotnie przekroczyło pulę przyznanych powiatowi pieniędzy na ten cel.
  Wyboru dokonywała powołana w powiecie komisja wedle ściśle opracowanych kryteriów. Program preferował dziewczęta i komisja musiała zastosować się do odgórnego wskaźnika: 55 procent dziewcząt, 45 procent chłopców. Z wyborem stypendystów i podpisaniem z nimi stosownych umów uporano się do końca minionego roku.
       - Ostatecznie osiemnastu studentów, w tym 10 pań, otrzymało stypendia, przyznane od października do lipca. Jedna osoba, także kobieta, skorzysta ze stypendium przez pięć miesięcy, od lutego do czerwca - tłumaczy Paulina Smykowska , członek komisji stypendialnej. Uczniowskich stypendiów było więcej. Stu dziewięćdziesięciu sześciu osobom (w tym 107 dziewczętom) przyznano je na okres od września ubr roku do czerwca br, jedna (dziewczyna) otrzyma stypendialną pomoc tylko przez trzy miesiące. Dlaczego? Bo na tyle starczyło pieniędzy.
       Studenci otrzymują gotówkę w wys. 200 zł miesięcznie, uczniowie - refundację kosztów związanych z nauką za kwotę połowę mniejszą, np. zwrot za dojazdy do szkół, zakupy podręczników, wymaganych przez szkołę strojów sportowych czy roboczych, zakwaterowania itp.
       Jak powiedziała nam Paulina Smykowska, pieniądze już trafiły do stypendystów z wyrównaniem od października (studenci) lub września (uczniowie). Odebrano je w kasie starostwa. Kolejne będą wypłacane co miesiąc.
       
       
  Informacji na temat stypendiów można zasięgnąć w pok. 207 Starostwa Powiatowego w Aleksandrowie Kuj. Tel. 282-79-07.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »