Zasypane ulice

  Michał Nowicki, (res)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Służby drogowe tłumaczą, że robią wszystko by wypełnić swoje obowiązki i udrożnić ulice. Jednak przechodnie i kierowcy niezbyt wysoko oceniają efekty ich pracy.
       W opinii mieszkańców miasta drogowcy i służby komunalne dały się zaskoczyć zimie. - Cały Rynek zasypany. Odśnieżanie idzie bardzo niemrawo - twierdzi Sławomir Linowiecki, którego spotkaliśmy przy usuwaniu śniegu przed jego sklepem. Inni wyrażają jeszcze bardziej radykalne oceny. - Zarówno chodniki jak i drogi są bardzo źle odśnieżone - mówi Irena Kamińska .
       Zarząd Dróg Powiatowych tłumaczy sytuację przepisami. - Według nich my nie mamy zapewniać komfortu jazdy, tylko przejezdność dróg - twierdzi Zbigniew Zajączkowski, dyrektor ZDP. Najważniejsze drogi powiatowe są odśnieżane zgodnie z czwartym standardem. Oznacza to, że sprzęt musi wyjechać na drogi dopiero po ośmiu godzinach od ustania opadów śniegu. Przez podobny okres na drogach mogą leżeć zaspy. Dla pozostałych ulic (piąty i szóst standard odśnieżania) ten czas się wydłuża, w skrajnych przypadkach nawet do 48 godzin. Mimo takich regulacji ustawowych na drogach cały czas krążą piaskarki.
       Przez weekend pracowały też ekipy służb komunalnych. Odśnieżały chodniki i schody w sobotę i niedzielę rano i wieczorem. Także w poniedziałek wyruszyły do pracy już o godznie czwartej rano. - Kiedy śnieg pada, ekipy przerywają pracę, po ustaniu opadów wracają zaś na ulice - tłumaczy Witold Janiak , kierownik referatu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Radziejowie. Poza tym UM podpisał umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, które odśnieża ulice. - Od soboty po ulicach krążą dwa pługi i piaskarka - zapewnia Arkadiusz Wekwejt, prezes MPGK.
       W Ciechocinku odśnieżaniem miejskich ulic zajmuje się spółka "Ekociech", w Aleksandrowie jest to Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej. Obie firmy mają podstawowy sprzęt, czyli pługi z piaskarkami do odgarniania śniegu i sypania oblodzonych nawierzchni piaskiem z solą. W Ciechocinku ulice są sypane tylko piaskiem ze względu na ochronę korzeni drzew. Kierowcy mogą spodziewać się, że zimą posypywane będą jedynie główne ulice, tak jak było w przypadku minionego weekendu.
       Za powiatowe trakty odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych z siedzibą w Odolionie. - Mamy dwie piaskarki z pługami, które w trudnych zimowych warunkach zaczynają dyżur już o czwartej rano - informuje Jerzy Żbikowski, kierownik ZDP. Ciężki sprzęt użycza dwóch prywatnych właścicieli.
       Piaskiem są jednak sypane tylko newralgiczne punkty czyli: wzniesienia, skrzyżowania, podjazdy pod torowiska. Gdy spadnie śnieg w pierwszej kolejności zawsze oczyszczany jest podjazd do Raciążka oraz odcinki: Otłoczyn - Ciechocinek, Siutkowo - Nieszawa, Stara Wieś - Nieszawa, Przybranowo - Koneck, Koneck - Jaranowo, Jaranowo - Bachórka, Żyrosławice - Przybranowo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 10 »