Uciec przed rakiem

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jeszcze tylko w czwartek i piątek kobiety mogą skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego. Co ważne - bez kolejek.
       Akcję badań zakontraktowano z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od początku listopada w Konecku (ale także w Aleksandrowie i Ciechocinku) wykonywane są badania cytologiczne kobiet, pozwalające wykryć zmiany przednowotworowe i nowotworowe. Mogą z nich skorzystać panie w wieku 30-59 lat. Czy korzystają?
       - Nie bardzo. Do naszej przychodni zgłosiło się raptem około pięćdziesięciu kobiet, w Aleksandrowie i Ciechocinku jest podobnie. Tymczasem mamy pieniądze, aby przebadać osiemset pań - nie ukrywa rozczarowania nikłym zainteresowaniem badań dr n. med. Konrad Włodarczyk. To z jego inicjatywy oraz Urzędu Gminy w Konecku zdecydowano się wyjść paniom naprzeciw i zorganizować im specjalistyczne badania na miejscu.
       W czym tkwi niechęć pań do takich badań? Zdaniem dra Włodarczyka wiele kobiet jest pod kontrolą lekarzy i same w odpowiednich terminach zgłaszają się na odpowiednie badania. Ale akcja jest adresowana głównie do tych, które jakoś nie mogą wybrać się do lekarza. - Wciąż pokutuje wstyd przed badaniami ginekologicznymi i błędne przekonanie, że jeśli badamy za darmo, to pewno nie jest to badanie pełnowartościowe. A to takie samo badanie, jak w gabinetach specjalistycznych, także prywatnych - zapewnia lekarz.
       To już ostatnia ostatnia szansa, by się przebadać bezpłatnie w Konecku. Badania wykonywane będą jeszcze tylko w czwartek (18 bm.) i piątek (19 bm.) w godz. 15.00 - 18.00. Wcześniej trzeba telefonicznie (tel. 272-20-07) ustalić godzinę, by nie czekać w kolejce.
       Dr Włodarczyk zaprasza do Konecka kobiety także z innych gmin. Jeśli badanie wykryje wczesne stadium zmian nowotworowych, jest szansa na ucieczkę przed rakiem. Więc może warto skorzystać?
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »