Groźba z sufitu

  Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sołtysi rozpoczęli inwentaryzację azbestu, użytego do budowy dachów. To pierwszy krok na drodze wiodącej do pozbycia się tego materiału.
       Azbest jest materiałem sprzyjającym rozwojowi wielu chorób płuc.
       Niebezpieczeństwo tkwi
       
  w pyle substancji, dlatego azbest jest groźny w miejscach gdzie może dochodzić do ścierania elementów wykonanych z tego materiału. Głównie są to dachy.
       Akcja inwentaryzacyjna jeszcze się nie zakończyła, ale wstępne dane wskazują, że praktycznie każde gospodarstwo rolne obficie korzystało z tego materiału.
  - Eternit zawierający azbest był stosunkowo tani, łatwy w montażu i trwały. O szkodliwości mało kto wiedział - tłumaczy Zygmunt Sosnowski , wójt Bytoń. W Topólce połowa sołectw już zewidencjonowała ilość groźnych dla zdrowia dachów. Niebezpieczny materiał pokrywa aż 100 tys. metrów kwadratowych. Według planów ochrony środowiska, gminy powinny pozbyć się azbestu z dachów do 2030 r. Mimo że czasu zostało sporo, samorządowcy już dzisiaj widzą problemy. Specjalistyczne firmy, zajmujące się usuwaniem i utylizacją eternitu, liczą sobie ok. 15 złotych za utylizację metra kwadratowego powierzchni.
       Rolników nie stać
       
  na takie wydatki. - Bez wsparcia państwa nikt nie zdecyduje się na usunięcie trwałego przecież dachu, to za duże koszty dla naszych gospodarzy - mówi Henryk Orłowski, sekretarz Urzędu Gminy w Topólce. Inny kłopot to brak odpowiedniego składowiska. Najbliższe znajduje się w Trzemesznie, a więc już w województwie wielkopolskim.
       Jednak nie tylko dachy wykonywano z materiałów opartych na azbeście. Także
       fragmenty kanalizacji
       
  zbudowane są z rur azbestowo-betonowych. - Według fachowców nie są one niebezpieczne. Na ściankach wewnętrznych odkłada się bowiem kamień, który izoluje wodę od azbestu - tłumaczy Zygmunt Sosnowski. Opinię potwierdza Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna, choć inaczej ją argumentuje. - Najnowsze badania dowodzą, że azbest jest groźny dla układu oddechowego. W praktyce niebezpieczeństwo powoduje wdychany pył. Substancja nie ma zaś wpływu na układ pokarmowy, do którego może dostawać się z wodą - twierdzi Elżbieta Mintus , dyrektor radziejowskiej PSSE.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »