Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyściej i ciszej

Ewa Skibińska
Poprawiły się warunki pobytu w sanatoriach - wynika ze sprawozdania o stanie lecznictwa uzdrowiskowego.

     Miasto ma rozbudowaną bazę uzdrowiskową - to nie oznacza jednak, że kierownicy sanatoriów śpią spokojnie w oczekiwaniu na kompletne turnusy kuracjuszy. - _Tendencja ostatnich lat jest taka, że kwoty refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia za "osobodzień" są niskie, więc
     **_sanatoria ratują się
     miejscami dla gości "pełnopłatnych" - przyznaje dr
Jan Wiaderny, naczelny lekarz uzdrowiska.
     Jeszcze w ubiegłym roku NFZ płacił tylko za wykonanie dwóch zabiegów dziennie. - _Kuracjusze skarżą się, że to zdecydowanie za mało. I mają rację. W tym roku NFZ płaci już za trzy zabiegi, ale mimo to rygorystyczne limitowanie zabiegów uważam za zły pomysł - _mówi dr Wiaderny.
     Poprawiły się warunki socjalne w sanatoriach, ale z drugiej strony kuracjusze ubolewają, że nie wszystkie zakłady lecznicze mają całą bazę zabiegową na miejscu.
     Jak podkreśla naczelny lekarz uzdrowiska, źle postrzegane jest pobieranie opłaty pod tężniami. - _Skoro istnieje już opłata klimatyczna, to jak twierdzą goście, nie powinno być dodatkowych opłat za korzystanie z mikroklimatu tężniowego. Za ten stan obwiniane są władze miasta. Niesłusznie, ale kuracjusze nie wiedzą, kto jest zarządcą tężni - _tłumaczy dr Jan Wiaderny.
     Z sugestii pacjentów uzdrowiskowych wynika, że w mieście
     
powinno być czyściej
     zwłaszcza na posesjach prywatnych, i przede wszystkim ciszej. - _Mimo stosownej uchwały Rady Miejskiej, nie ma kto egzekwować nakazu ciszy w strefie uzdrowiskowej - _zauważa dr Wiaderny.
     Problemem jest zanieczyszczone przez spaliny powietrze w centrum miasta, m.in. przy fontannie "Grzyb". Kuracjusze zwrócili też uwagę na kwestie: braku pieszych patroli policyjnych w mieście, likwidacji handlu w alejach przy tężniach, szerszego wdrażania systemu segregacji odpadów; wielu sprzeciwia się sprzedawaniu alkoholu w sanatoriach. Zasygnalizowali również, by więcej ciekawych imprez kulturalno-rozrywkowych odbywało się w mieście w okresie od jesieni do wiosny.
     
---**
     W Ciechocinku działa 5 szpitali uzdrowiskowych, 14 sanatoriów, 1 zespół szpitalno-sanatoryjny i 2 ośrodki leczniczo-profilaktyczne. Łączna liczba łóżek wynosi 3794, w tym 210 znajduje się na oddziałach dziecięcych. W uzdrowisku może przebywać jednocześnie 55 osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, którym zapewniona jest pełna opieka pielęgniarska.
     

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska