Klient ma rację?

  Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Do rzecznika konsumentów zgłaszają się handlowcy, którzy twierdzą, że coraz częściej klienci próbują wymusić na nich przyjęcie towaru, który u nich zakupili.
       Swego czasu istniał przepis, nakładający na handlowców obowiązek przyjęcia towaru, który nie spodobał się klientowi. Rzecz
       musiała być nieużywana
       
  nabywca miał zaś pięć dni na zwrot. - Jednak prawo to było nadużywane więc ustawodawca zlikwidował je dziewięć lat temu - mówi Jacek Kanafa , powiatowy rzecznik konsumentów.
       Obecnie nie obowiązują żadne regulacje, które nakazywałyby przyjmowanie zwrotu zakupionego, pełnowartościowego towaru. Czy zatem po wyjściu ze sklepu nie można oddać zakupu? - Jeśli klient chce skonsultować zakup na przykład z rodziną, powinien
       
  umówić się ze sprzedawcą
       
  że może przyjść za kilka dni i zwrócić towar. Handlowcy nie muszą zgadzać się na takie warunki, ale z reguły idą kupującym na rękę - uważa rzecznik. Twierdzi jednak, że coraz większym problemem sprzedawców są klienci, którzy najpierw płacą za towar, by po kilku dniach pojawić się z żądaniem zwrotu pieniędzy i przyjęcia zakupionych rzeczy. - Taka postawa jest niezgodna z prawem. Zakup towaru jest zawarciem umowy, w której sprzedawca zobowiązuje się tylko do dostarczenia określonego towaru, zaś klient do zapłaty za niego - tłumaczy Jacek Kanafa.
       Rzecznik apeluje też, by dobrze zastanowić się przed zakupem oraz sprawdzić, czy towar spełnia wszystkie wymagania. - Jeden z konsumentów pytał mnie, czy może
       
  zwrócić do sklepu łóżko
       
  które okazało się za duże dla miejsca, w którym miało stać. Przecież zakup nowego mebla to dość poważny wydatek, czy nie należało najpierw dokładnie wszystkiego zmierzyć? - pyta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »