Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środowiskowy Dom Samopomocy „Szymonówka” należy do Fundacji im. Brata Alberta

Redakcja
Środowiskowy Dom Samopomocy „Szymonówka” w Nieszawie został oddany do użytku w grudniu  2016 r. Na zdjęciu u góry: uczestnicy zajęć terapeutycznych podczas otwarcia placówki
Środowiskowy Dom Samopomocy „Szymonówka” w Nieszawie został oddany do użytku w grudniu 2016 r. Na zdjęciu u góry: uczestnicy zajęć terapeutycznych podczas otwarcia placówki Jadwiga Aleksandrowicz
Jedna z najpiękniej położonych w miasteczku posesji od niedawna jest Środowiskowym Domem Samopomocy. Dzięki hojności pewnej rodziny.

Mieści się w pięknym, dużym domu ofiarowanym przez państwa Jolantę i Tadeusza Tomalów z Ciechocinka. Miał tu mieszkać ich syn. Zginął w wypadku.

Budynek, po odpowiedniej adaptacji, stał się na kilka godzin dziennie wspólnym domem dla osób po 18 roku życia, dotkniętych przewlekle chorobami psychicznymi w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz upośledzonych umysłowo, które tu uczą się samodzielności i mają zajęcia rehabilitacyjne.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- To już trzydziesta trzecia placówka w Polsce stworzona przez fundację kierowaną przez księdza Tadeusza Isakowicza-
-Zaleskiego. Fundacja prowadzi w całej Polsce domy opieki społecznej, warsztaty terapii zajęciowej i środowiskowe domy samopomocy. Nasz dom jest trzeci z kolei. Wcześniej takie domy powstały w Toruniu i Radwanowicach w Małopolsce - tłumaczy Justyna Stefaniak, kierowniczka nieszawskiej placówki.

Nie szczędzi przy tym słów wdzięczności dla ofiarodawców posesji na wzgórzu górującym nad miasteczkiem, skąd rozciąga się wspaniały widok na Wisłę, który można podziwiać z dużego tarasu budynku i terenu zielonego.

Dziękował za ten dar także sam ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podczas uroczystości oficjalnego otwarcia placówki. Państwa Tomalów nie było na 
niej, rodzinę ofiarodawców reprezentowała mocno wzruszona ich córka.

Dom, który na cześć tragicznie zmarłego syna państwa To- malów nazwano „Szymonówką, został oficjalnie oddany do 
użytku w grudniu, ale już kilka tygodni wcześniej zaczęli tu bywać uczestnicy zajęć terapeuty-cznych z powiatu aleksandro-wskiego. Miejsc jest 30, są jeszcze wolne.

Hojność ofiarodawców posesji została doceniona. Kapituła Medalu św. Brata Alberta przyznała doroczne medale. Laureatami za rok 2016 zostali także państwo Jolanta i Tadeusz Tomalowie.

Wręczenie Medali Świętego Brata Alberta odbędzie się 13 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie podczas XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2017, organizowanego przez fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundację im. Brata Alberta.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest przez Fundację im. Brata Alberta za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym.

Przedstawia św. Brata Alberta przytulającego dzieci. Zaprojektował go Krzysztof Siepra-wski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Dotychczasowymi laureatami są m.in. kard. Franciszek Macharski, premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll.

Wideo: INFO Z POLSKI odc.17 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska