Wielka barka dopłynie dziś do Bydgoszczy, a wszystko w...

  Wielka barka dopłynie dziś do Bydgoszczy, a wszystko w ramach projektu EMMA. Będzie się działo!

  MP

  Aktualizacja:

  Projekt EMMA dotyczy gospodarczego wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w Europie.

  Projekt EMMA dotyczy gospodarczego wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w Europie. ©Tadeusz Pawłowski/zdjęcie ilustracyjne

  Pokazowy przeładunek 50-metrowej barki z kontenerami, wystawa o wodach śródlądowych na Wyspie Młyńskiej i bezpłatne rejsy statkiem - takie atrakcje czekają dziś i jutro bydgoszczan w związku z międzynarodowym projektem EMMA, w którym uczestniczy miasto Bydgoszcz i województwo kujawsko-pomorskie.
  Projekt EMMA dotyczy gospodarczego wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w Europie.

  Projekt EMMA dotyczy gospodarczego wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w Europie. ©Tadeusz Pawłowski/zdjęcie ilustracyjne

  Duża barka typu GALAR-2 o długości 50 m z kontenerami zawita dziś do bydgoskiego Brdyujścia. Około godz. 16 odbędzie się tam pokazowy przeładunek kontenerów. Pilotażowy, promocyjno-badawczy rejs z Gdańska do Warszawy (projekt EMMA) dotyczy gospodarczego wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w Europie.

  Wyprawa w górę rzeki ma również aspekt badawczy. Załoga reprezentowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych) i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (Zarząd Zlewni Wisły Kujawskiej w Toruniu) zamierza bowiem zdobyć dane, które posłużą do sporządzenia studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w rejonie Bydgoszczy i Solca Kujawskiego, jak również przygotowywanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej "Studium wykonalności dla dolnej Wisły" i zaprojektowania oraz budowy nowoczesnej, płaskodennej jednostki pływającej po Wiśle, przystosowanej do przewożenia kontenerów, ma zwiększyć możliwości przewozu towarów i rozwinąć logistykę w państwach nadbałtyckich.


  Załoga barki, która wypłynęła z gdańskiego portu morskiego 19 kwietnia, w 9 dni pokonując przeszkody nawigacyjne, chce dotrzeć do Warszawy. Cztery dni zajmie powrót - tyle czasu realnie potrzeba na pokonanie tego odcinka z ładunkiem.

  Mimo przeszkód związanych z częściowo zdegradowanym szlakiem wodnym na Wiśle, wymagającym pilnej rewitalizacji, województwo kujawsko-pomorskie i Miasto Bydgoszcz - organizatorzy rejsu - chcą pokazać, że nawet przy niekorzystnych warunkach nawigacyjnych możliwy jest ograniczony transport kontenerów w górę rzeki do centrum kraju.

  Prognoza pogody (21-25.04.2017) | POLSKA  1 »

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo