Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak Port Lotniczy Bydgoszcz radził sobie z zimą

BOB
Bydgoski port lotniczy podsumował sezon zimowy. Nie chodzi jednak o połączenia i loty, a o pracę związaną z zabezpieczeniem lotniska tak, by bez problemów mogły na nim startować i lądować samoloty.

- O problemach pogodowych z jakimi borykały się inne lotniska mieliśmy okazję przekonać się po liczbie przekierowanych do Bydgoszczy rejsów. Jednak na atak zimy lotnisko musi być przygotowane zawsze w ostatnich i pierwszych miesiącach roku. Składa się na to szereg działań kluczowych dla bezpieczeństwa operacji lotniczych i pasażerów. Ogromne znaczenie ma tu specjalistyczny sprzęt oraz doświadczony zespół obsługi naziemnej. W zimę musimy zwrócić szczególną uwagę na możliwe oblodzenie nawierzchni drogi startowej, dróg kołowania, dróg technicznych, powierzchni parkingowych oraz szlaków poruszania się pieszych - mówi Artur Niedźwiecki z Biura Prasowego PLB. - Żaden pilot nie zaryzykuje startu lub lądowania na pasie pokrytym śniegiem czy lodem. Jest to po prostu zbyt niebezpieczne. Samo oblodzenie powstałe w wyniku opadów nie jest jednak jedynym zagrożeniem występującym podczas dużych mrozów.

Największe koszty w czasie zimy i opadów śniegu pochłania utrzymanie w odpowiednim stanie dróg startowych i kołowania. Ma to wpływ na poziom hamowania mierzonego przez Dyżurnego Operacyjnego Portu za pomocą specjalnego samochodu z „piątym kołem”.

Zobacz:

Na Szwederowie w Bydgoszczy mężczyzna groził wysadzeniem kam...

Najwięcej środków do odladzania zużywa się wcale nie wtedy, gdy za oknem panują dwudziestostopniowe mrozy. Wtedy powietrze jest zazwyczaj suche, nie pada też śnieg, więc i nawierzchnie dróg – raz oczyszczone, pozostają czarne i szorstkie.

"Przejście przez zero"

Wyzwanie stanowi zjawisko tzw. „przejścia przez zero”, które polega na tym, że temperatura w ciągu kilku minut z dodatniej spada do ok. -2°C, a następnie podnosi się do wartości dodatnich.

W skrajnych przypadkach może się to powtarzać nawet kilka razy na dobę. Takim wahnięciom temperatury towarzyszą najczęściej obfite opady śniegu lub marznącego deszczu. Czynniki te sprzyjają powstawaniu zjawiska gołoledzi, bardzo niebezpiecznego w ruchu lotniczym, szczególnie przy lądowaniu samolotów.

Oprócz wspomnianego samochodu do pomiaru sprawności hamowania warto wspomnieć
o oczyszczarkach lotniskowych.

Ile trwa oczyszczenie drogi?

Wyposażone w pługi, długie szczotki o dużej średnicy oraz wentylatory pozwalają na sprawne utrzymanie drogi startowej i dróg kołowania w sezonie zimowym. Oczyszczanie drogi startowej trwa ok. 15-20 minut. Oczyszczoną nawierzchnię można zabezpieczyć dodatkowo za pomocą polewarko-posypywarki. Pojazd o szerokim zasięgu ramion roboczych chroni drogę startową przed oblodzeniem za pomocą środków chemicznych o odpowiednich atestach.

Ostatnim sprzętem kluczowym dla bezpieczeństwa operacji lotniczych jest pojazd do odladzania statków powietrznych. Zbudowany na podwoziu samochodu ciężarowego wyposażony jest w kosz na wysięgniku oraz wysokowydajną pompę. Po zakończeniu boardingu jeśli temperatura i wilgotność wymagają zabezpieczenia samolotu przed oblodzeniem sprzęt przystępuje do pracy. Specjalny płyn do odladzania jest aplikowany z wysięgnika na kluczowe powierzchnie samolotu. Trzeba pamiętać o tym, że lód nie tylko zwiększa wagę maszyny, ale może również w krytycznych sytuacjach zablokować pracę elementów sterowych statku powietrznego. W zimowym utrzymaniu lotniska niezwykle istotne jest wczesne ostrzeganie, umożliwiające podjęcie działań pozwalających zwalczać oblodzenie dróg startowych. Pracownikom lotniska pomaga w tym nowoczesny system meteorologiczny AWOS, który pracuje od połowy zeszłego roku.

Zima w liczbach:

  • Podczas oczyszczania drogi startowej, dróg kołowania i płyt postojowych oczyszczarki lotniskowe pokonały ponad 1 300 km.
  • Do odladzania samolotów zużyto ponad 15 000 litrów płynu.
  • Do odladzania nawierzchni lotniskowych zużyto 45 000 litrów płynu oraz 6 000 kg granulatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak Port Lotniczy Bydgoszcz radził sobie z zimą - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska