Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po terminie wyrobisz dowód? Będą kłopoty

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wniosek o nowy dowód powinniśmy złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności obecnego dokumentu
Wniosek o nowy dowód powinniśmy złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności obecnego dokumentu Fot. krzysztof szymczak
Przekonał się o tym Czytelnik. Choć miał z urzędu zaświadczenie, że czeka na nowy dokument, w banku, z własnego konta, nie mógł wypłacić większej kwoty.

Pan Janusz (nie chce podawać nazwiska ani miejscowości 
- dop. red.) przyznaje, że gdyby wiedział, że będzie miał takie problemy, to złożyłby w terminie wniosek o nowy dowód osobisty.

- Przyznaję: zagapiłem się z wymianą dokumentu. Po terminie jego ważności poszedłem do urzędu i złożyłem wniosek o nowy dowód. Pracownica wystawiła mi potwierdzenie, że czekam na dokument i że mam go odebrać w ciągu miesiąca 
- opowiada pan Janusz.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Nasz Czytelnik jest przedsiębiorcą. Jak mówi, tak się pechowo złożyło, że akurat teraz ma do zapłacenia większą fakturę. Poszedł do banku i chciał pobrać pieniądze ze swojego konta. - Usłyszałem, że z takim potwierdzeniem z urzędu to mogą jedynie wypłacać codziennie drobną kwotę „na przeżycie”. Tłumaczyłem pracownicy banku, że muszę jak najszybciej pobrać kilka tysięcy złotych, by zapłacić kontrahentowi. On nie może dłużej czekać, bo taki termin zapłaty uzgodniliśmy. Pani w banku była jednak nieugięta.

Powiedziała, że potwierdzenie z urzędu, iż czeka się na nowy dowód osobisty, nie ma żadnej mocy prawnej. Czy rzeczywiście tak jest? - pyta pan Janusz.

W internecie sprawdzimy, kiedy dowód będzie gotowy

Małgorzata Woźniak z biura prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że dokumentami potwierdzającymi tożsamość obywateli polskich są dowód osobisty oraz paszport.

- Dokumentem takim nie jest natomiast potwierdzenie złożenia wniosku zawierające przewidywaną datę odbioru dowodu osobistego - zaznacza Małgorzata Woźniak.

Jak dodaje, wskazany na potwierdzeniu złożenia wniosku termin wydania dowodu osobistego jest terminem maksymalnym. W praktyce dokumenty te niejednokrotnie wydawane są szybciej.

Dzięki e-usłudze, którą uruchomiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, możemy sprawdzić on-line, czy dokument jest już gotowy do 
odbioru.

Informacje w tym zakresie dostępne są na stronie www.
obywatel.gov.pl, w zakładce „Dowody osobiste”.

Usługa jest bezpłatna i nie wymaga dodatkowego zalogowania się. Wystarczy wpisać numer figurujący na otrzymanym przy składaniu wniosku potwierdzeniu jego złożenia.

Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości

Tymczasem wiele banków, udzielając kredytu, prosi o okazanie dwóch dokumentów tożsamości. Z reguły klienci mają ze sobą właśnie dowód osobisty (rzadziej paszport) oraz prawo jazdy i je okazują.

Dlaczego jednak w przypadku udzielania kredytu bank bierze pod uwagę prawo jazdy, a w przypadku naszego Czytelnika, który chciał wypłacić pieniądze ze swojego konta, wymagał wyłącznie paszportu albo dowodu?

- To, jakich dokumentów bank wymaga przy udzielaniu kredytu, to są wewnętrzne us-talenia każdego z banków.

Najprawdopodobniej pracownik zgadza się na okazanie prawa jazdy dla potwierdzenia danych klienta. Nigdy nie spotkaliśmy się z przypadkiem, żeby prawo jazdy było uznane w 
banku za dokument tożsamości i tylko na jego podstawie wnioskodawca otrzymał kredyt. Przypominam, że dokumentami potwierdzającymi tożsamość obywateli polskich są wyłącznie dowód osobisty oraz paszport - podsumowuje Małgorzata Woźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska