Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilona Gawrońska, artystka pochodząca z Lisewa Kościelnego, pokazała swoje prace w Żninie

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Ilona Gawrońska, artystka z Lisewa Kościelnego, pokazała swoje prace w Żninie
Ilona Gawrońska, artystka z Lisewa Kościelnego, pokazała swoje prace w Żninie Iwona Góralczyk - Woźniak
W sali widowiskowej Żnińskiego Domu Kultury mieliśmy okazję podziwiać malarstwo i rzeźbę pani Ilony, absolwentki warszawskiej ASP, która od 2016 roku współpracuje z ŻDK prowadząc m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Sama artystka tak siebie opisuje:
- Jak pamiętam od najmłodszych lat wykazywałam uzdolnienia artystyczne. Moją pierwszą inspiracją była moja mama, która również była utalentowana plastycznie, jednak nie rozwijała tego talentu poprzez uczelnie artystyczne. Ponoć jako kilkuletnie dziecko potrafiłam narysować psa z wszystkimi pachwinami bez oderwania ołówka od kartki. Tematyki do tworzenia szukałam wszędzie - poczynając od bajek, własnego podwórka aż po inspiracje związane z różnymi wydarzeniami odbywającymi się w moim życiu (np.obrazy przedstawiające mój stan po wypadku, w którym uległam potrąceniu przez samochód) jak i na świecie (np.obrazy nawiązujące do trójkąta bermudzkiego), znanymi artystami (np. Andy Warhol, Caravaggio czy Jan Vermeer).
- Tak naprawdę we wszystkim szukałam inspiracji do tworzenia. Swoją zawodową edukację rozpoczęłam w Zespole Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w 2007 roku. Tam też zapoznałam się z nowymi technikami graficznymi jak np. linoryt, sitodruk, akwaforta, akwatinta czy litografia, będąc w klasie graficznej. Tam też odkryłam pierwsze upodobania w kierunku rzeźby. Po ukończeniu liceum i zdaniu dyplomu dojrzałości kontynuowałam edukację dostając się w 2010 r. na jedną z najbardziej prestiżowych wyższych uczelni artystycznych w Polsce Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie przez pierwszy rok pracowałam pod bacznym okiem profesora ASP Artura Winiarskiego i pracowni rysunku prof. ASP Joanny Gołaszewskiej.

- Niestety w grudniu tego samego roku ulegam wypadkowi, którego konsekwencją była kilkumiesięczna rehabilitacja i usunięcie się na okres 2 miesięcy całkowicie z uczelni. Zdarzenie to jednak wpłynęło na moje życie bardzo konstruktywnie. Podjęłam się wówczas bardzo dla mnie prywatnie ciężkiego tematu, bo związanego z doznawanym przeze mnie bólem fizycznym jak i psychicznym po wypadku. Moją inspiracją stały się badania medyczne w szczególności nawiązujące do ludzkiej czaszki jak i zdjęcia własnej twarzy po tych tragicznych zdarzeniach. (Cykl obrazów tomografii czaszki i dyplom "30 i 3").
- Te lata też rozpoczęłam od zmiany pracowni na pracownię malarstwa prof. zw. Stanisława Baja oraz asystenta as. Arkadiusza Karapudy, pracownie rysunku prof. zw. Czesława Radzkiego i as. Antoniego Starowiejskiego oraz za dodatkową pracownię obrałam sobie Otwartą Pracownię Rzeźby pod kierunkiem prof. ASP Jakuba Łęckiego i as. Piotra Szulkowskiego, w których to pracowniach byłam do obrony dyplomowej, chodząc jednak i szukając również inspiracji w bardzo lubianej Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. zw. Jacka Dyrzyńskiego adi. Wiesława Łuczaja i adi. Jana Mioduszewskiego.
W 2013 roku równolegle prowadząc naukę na ASP rozpoczęłam 2-letnie studium pedagogiczne pod kątem plastycznym. W 2015 roku obroniłam tytuł magisterski otrzymując najwyższą ocenę z malarstwa i specjalizacji dodatkowej, a wystawa dyplomowa cieszyła się dużym sukcesem.

- W trakcje swojej edukacji zawarłam współpracę z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie, który w dużym stopniu wsparł moją twórczość udostępniając mi materiały medyczne takie jak tomografie i rekonstrukcje czaszki w 3D.
- Podejmuję się również wielu społecznych działań. Prowadziłam charytatywnie warsztaty plastyczne w Zespole Placówek Oświatowych w Tucznie, w której to szkole ukończyłam również staż z pedagogiki, zakończony dużą wystawą prac młodzieży z danej placówki. Wspieram WOŚP - przez 2 lata w Tucznie, a następnie w Żninie. W 2016 roku zawarłam współpracę ze Żnińskim Domem Kultury, gdzie prowadzę zajęcia z technik plastycznych niestandardowych. W tym samym roku otworzyłam własną działalność artystyczną Creative Art, gdzie tworzę na zamówienie obrazy, dekoruję ściany, prowadzę animacje takie jak np. malowanie twarzy i warsztaty plastyczne w zamkniętych pomieszczeniach jak i plenerowe.

Wystawy grupowe, w których pokazywane były prace pani Ilony:

GDZIE JEST BRAT TWÓJ wystawa towarzysząca Nocy Muzeów, podziemia kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy w Warszawie 2012
WOLNA PRACOWNI RZEŹBY, Noc Muzeów na Wydziale Malarstwa, Warszawa, 2013
SŁOWO, wystawa towarzysząca Nocy Muzeów, podziemia kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy w Warszawie, 2013
KONIEC ŚWIATA, wystawa rysunku, Wydział Malarstwa, Warszawa, 2013
NOC MÓZEÓW Wolna Pracownia Rzeźby, 2013
DYNAMIZM, RÓWNOWAGA, RÓŻNORODNOŚĆ, wystawa towarzysząca Nocy Muzeów, podziemia kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy w Warszawie, 2014
PRZEMIANY, wystawa rysunku, Wydział Malarstwa, Warszawa, 2014

Wystawy indywidualne:

Stała galeria twórczości w Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich
Noc Muzeów w Tucznie, 2014r.
Noc Muzeów w Tuczne, 2015r.
WYSTAWA DYPLOMOWA, "30 i 3" podziemia kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy w Warszawie, 2015

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska