Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka z PTTK. Tak wygląda Raciążek niedaleko Tucholi. Jest zamek i piękny kościół!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ruiny dawnego zamku i pałacu biskupiego w Raciążku.
Ruiny dawnego zamku i pałacu biskupiego w Raciążku. Marek Weckwerth
W sobotę 30 kwietnia Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Głównym celem turystów będzie Raciążek.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 7.57 wyjadą pociągiem do stacji Nieszawa – Waganiec (kierunek Włocławek). Trasa wyprawy będzie wiodła z Wagańca przez Przypust, Nieszawę, Podole, Raciążek do Ciechocinka. Długość całej trasy wyniesie około 18 km. Pokieruje nią przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Fascynująca historia Raciążka

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - wieś Raciążek wzmiankowana była po raz pierwszy w 1065 roku w tzw. falsyfikacie mogileńskim. W 1250 roku należała do biskupów kujawskich, którą w dokumencie wymienił książę kujawski i łęczycki Kazimierz. Raciążek przez cały okres przynależności do biskupów do 1772 roku był głównym ośrodkiem tzw. klucza raciąskiego dóbr ziemskich biskupstwa kujawskiego. Oprócz Raciążka w kluczu raciąskim znajdowały się: Brzoza, Siarzewo, Chlewiska, Straszewo, Turzno, Mleczkowo, Przybysław, Podole, Brzeźno, Niestuszewo, Dąbrowa oraz Tupadły.

To też może Cię zainteresować

W 1253 roku w Raciążku zawiązano koalicję pomiędzy biskupem kujawskim Wolimirem a księciem pomorskim Świętopełkiem przeciwko Krzyżakom. W 2. połowie XIII wieku wzrosło znaczenie Raciążka, czego dowodem był nadany w 1317 roku przez biskupa kujawskiego Gerwarda przywilej na lokację miasta. Wojna toczona ówcześnie przez Władysława Łokietka z Krzyżakami o odzyskanie Pomorza spowodowała, że ośrodek dóbr biskupich znalazł się w centrum wydarzeń. W 1329 roku miasteczko zostało zdobyte, złupione i spalone przez Krzyżaków.

Po układzie biskupa Mikołaja z Gołańczy z krzyżakami – Raciążek powrócił do biskupów. W połowie XIV wieku biskup Maciej rozpoczął wznoszenie monumentalnych budowli na Kujawach, m.in. zamków biskupich we Włocławku i Raciążku oraz katedry we Włocławku. W 1375 roku książę gniewkowski Władysław Biały oblegał zamek w Raciążku, lecz nie zdobył go. Od tego czasu zamek stał się liczącym centrum politycznym Królestwa Polskiego. W 1388 roku przebywał w Raciążku król Władysław Jagiełło, podobnie było w 1402 i 1404 roku, kiedy rozstrzygano sprawy ziemi dobrzyńskiej oraz Żmudzi.

W 1410 roku na zamku spotkali się Władysław Jagiełło oraz wielki mistrz krzyżacki Henryk von Plauen. Po 1466 roku Raciążek stał się podwłocławską rezydencją biskupią.

W 1807 roku cesarz Napoleon Bonaparte rozkazem przekazał dobra raciąskie marszałkowi Soult, księciu Dalmacji. Po przegranej kampanii napoleońskiej w 1813 roku car Aleksander I przyłączył dobra do Skarbu Królestwa Polskiego. W 1867 roku Raciążek utracił prawa miejskie.

Ciekawostki krajoznawcze

We wsi można oglądać kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych i św. Hieronima, ufundowany przez biskupa Hieronima Rozdrażewskiego w latach 1597 – 1612, renesansowy, a w muzeum parafialnym oprócz ciekawych zbiorów znajduje się ornat, według legendy wyhaftowany przez królową Jadwigę.

To też może Cię zainteresować

Warto zwiedzić także ruiny zamku biskupów kujawskich, zbudowanego przez biskupa Macieja z Gołańczy w latach 1330 – 1340. Po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich zamek został przebudowany przez biskupa Krzysztofa Szembeka na rezydencję pałacową. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w XVIII wieku pałac zaczął podupadać, a w połowie XIX wieku doszło do częściowej rozbiórki. Mury zamku – pałacu są zabezpieczone w formie trwałej ruiny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska