Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny nawet dzień przejścia na emeryturę. Oto kiedy się najbardziej opłaca w 2024 roku!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Składając wniosek o emeryturę warto przemyśleć nie tylko miesiąc, ale i dzień, w którym będziemy to robić. Przełoży się to później na wysokość świadczenia.

Większość przyszłych emerytów, zastanawiając się kiedy zakończyć pracę zawodową, zwraca uwagę tylko na miesiąc. Z reguły co roku najbardziej korzystny jest luty. Wynika to z kilku przesłanek.

- Osoby, które zaczną pobierać emeryturę od lutego, już w marcu otrzymają podwyżkę w formie zwaloryzowanego świadczenia - mówi dr Marcin Wojewódka, eskpert Instytutu Emerytalnego.

Osobom przechodzącym na emeryturę w lutym należy się też trzynasta emerytura. Emerytem opłaca się też zostać w lipcu. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną.

Nie przegap

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę?

Tymczasem składając wniosek o emeryturę warto przemyśleć nie tylko miesiąc, ale i dzień, w którym będziemy to robić. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie, tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego, warto, aby wniosek złożyły po dacie urodzenia.

- Wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze o ten jeden miesiąc, a to ma znaczenie przy obliczaniu wysokości emerytury. Na przykład, jeżeli urodziliśmy się 20 maja i chcemy na emeryturę przejść od lipca, to wniosek dobrze jest złożyć po 20 lipca - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

I jeszcze jedna ważna kwestia: jeśli ukończyliśmy wiek emerytalny jakiś czas temu (nie w tym miesiącu, w którym składamy wniosek o świadczenie) i zdecydujemy się zakończyć naszą aktywność zawodową, by przejść na emeryturę, to warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymamy za ten miesiąc nie tylko wynagrodzenie, ale i całą emeryturę niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony 10., 15. czy 20. dnia miesiąca.

- Jeśli natomiast rozwiążemy umowę ostatniego dnia miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę - podkreśla Krystyna Michałek.

Tak dłuższa praca się opłaca

Przed podjęciem decyzji o przejściu na emeryturę warto skonsultować się z doradcą emerytalnym, który dostępny jest w każdej w placówce ZUS. Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i powie, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę.

Z usług doradcy emerytalnego można także skorzystać w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS.

Pracując dłużej możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. 15 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska