MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Camerimage 2013: "W ukryciu": Dramat zakorzeniony w greckiej mitologii [wideo]

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Witold Opic
Zastanawiałem się czy mam ochotę robić film, który dzieje się w czasie okupacji, ale Maciej Karpiński, scenarzysta przekonał mnie, że to tylko pewien pretekst do opowiedzenia tej historii - mówił po projekcji filmu " W ukryciu" reżyser Jan Kidawa-Błoński. Pierwowzór bowiem nie jest osadzony w rzeczywistości, w biografii prawdziwych bohaterów, a jest zakorzeniony w mitologii greckiej.


Camerimage 2013: Joel Cox najlepszym montażystą

Akcja filmu "W ukryciu" dzieje się w Radomiu u schyłku II wojny światowej. Po tragicznej śmierci matki wiolonczelistka Janina (grana przez Magdalenę Boczarską) mieszka tylko z ojcem. Ku jej zaskoczeniu ojciec decyduje się udzielić schronienia w ich domu młodej Żydówce, Ester , córce swego przyjaciela. Ester (Julia Pogrebińska) ukrywa się w małym pomieszczeniu pod podłogą. Janina początkowo buntuje się przeciw tej sytuacji, lecz wkrótce stopniowo zainteresowanie przeradza się w fascynację. Pewnego dnia ojciec Janki zostaje aresztowany w ulicznej łapance. Od tej chwili Janina musi sama opiekować się Ester.

Młode kobiety zaczynają prowadzić wspólne życie w niemal całkowitej izolacji od zewnętrznego świata. Osamotnienie, lęk i tragiczne wydarzenia coraz bardziej zbliżają je do się do siebie. Kiedy wojna się kończy Janina zataja przed Ester ten fakt i trzyma ją nadal w ukryciu. Jej erotyczne zauroczenie Ester przeradza się w obsesję zatrzymania jej przy sobie.

Film inspirowany jest historią o Medei, która tak kochała w życiu, że aż posuwała się do tego aby zabijać osoby, które stały na drodze do zrealizowania tej miłości.

- Postawiłem Maćkowi Karpińskiemu warunek, że podejmę się zrobienia tego filmu, pod warunkiem, że nie zrobimy filmu o II wojnie światowej i holokauście, to miała być tylko dekoracja - wyjaśniał Jan Kidawa-Błoński.

Podczas konferencji zdradził tajniki realizacji "W ukryciu". - W scenariuszu kryjówka Ester była za szafą. Wydawało mi się to bardzo mało ciekawe. Reżysera zainspirowała jednak prawdziwa historia Janusza Morgensterna, wybitnego polskiego reżysera. - Janusz nie chciał za bardzo opowiadać o tym, ale zdradził mi kiedyś, że w czasie okupacji trzy lata spędził w takiej kryjówce pod podłogą. Zrobiło to na mnie takie wrażenie, że jak przeczytałem scenariusz, to od razu to zobaczyłem i akcję filmu postanowiłem umieścić pod podłogą.

Witold Opic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto