Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi nie tylko wypożyczają książki!

Anna Klaman
Anna Klaman
Dr Marek Sass i Eugenia Gwóźdź, wieloletnia czytelniczka, która niedawno obchodziła 90.urodziny
Dr Marek Sass i Eugenia Gwóźdź, wieloletnia czytelniczka, która niedawno obchodziła 90.urodziny Fot. Nadesłane
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi znowu wiele się dzieje. Ostatnio było spotkanie z dr. Markiem Sassem. A podczas ferii między książkami świetnie bawiły się dzieci.

Spotkanie autorskie z dr. Markiem Sassem połączone było z promocją jego najnowszej książki "Gostycyn w okresie międzywojennym (1920-1939). Miejsce, mieszkańcy i Leonard Ogrzewalski". Zgromadzonych gości powitała Hanna Szramka, dyrektorka biblioteki, głos zabrała Klaudia Kwasigroch-Hoppe, kierowniczka biblioteki w Gostycynie, która była wydawcą tej książki.

Rozmowa, którą prowadził dr Paweł Redlarski, poświęcona była wybranym zagadnieniom z dziejów międzywojennego Gostycyna. Rozmówcy przywołali wiele ciekawych i mało znanych faktów. Autor wyjaśnił, dlaczego tak ważną dla dziejów Gostycyna w okresie międzywojennym był kierownik szkoły Leonard Ogrzewalski. Opowiedział też o twórczości gostycyńskiego proboszcza ks. Pawła Nagórskiego. Rozmowa dotyczyła także różnych aspektów życia gostycyńskiej społeczności i ich specyfiki. Dr Marek Sass po raz kolejny zwrócił także uwagę na ważny - edukacyjny aspekt historii regionalnej i historii społecznej.
Swoimi bardzo osobistymi refleksjami podzielił się starosta tucholski Michał Mróz, mieszkaniec Gostycyna i wnuk przedwojennego sołtysa tejże wsi. Spotkanie umilił występ Wiktorii Giłki, Ewy Talaśki i Adama Cymerysa. Uczestnicy mogli wysłuchać, m.in. utworu autorstwa ks. Pawła Nagórskiego, „Tam mój dom”, do którego muzykę skomponował Piotr Klimek. Oprawa muzyczna to efekt dobrej współpracy MBP z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gostycynie.
Podczas spotkania złożono życzenia i zaśpiewano sto lat Eugenii Gwóźdź, wieloletniej Czytelniczce, która obchodziła 90. urodziny.

Ferie w bibliotece w Tucholi

Natomiast podczas ferii przybliżono dzieciom postać patrona biblioteki Aleksandra Janty - Połczyńskiego. Uczestniczki obejrzały gablotę z książkami oraz pamiątkami po pisarzu. Później przeniosły się w świat Lassego i Mai, młodych detektywów, którzy rozwiązują trudne zagadki. Drugi dzień ferii to spotkanie z gośćmi: Stanisławem Matuszelańskim i jego wnukiem - Marcinem Jaworskim, którzy wprowadzili dzieci w świat pieniędzy. Trzeci dzień ferii to zajęcia poświęcone Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Czwarty dzień to projekcja "Bajek na ścianie", które były popularne w latach siedemdziesiątych XX w. oraz prezentacja Teatru Kamishibai. W piątek uczestniczki wykonały prace plastyczne pt. "Zima" w taki sposób, aby ją zaprezentować w formie Teatru Kamishibai. Zwieńczeniem ferii było wyjście do kręgielni oraz pamiątkowe dyplomy.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska