Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem nawet oferty... 13-metrowych mieszkań. Niektórzy je kupują

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Mieszkania-klitki, nawet 13-metrowe, faktycznie należą do najtańszych na rynku, ale w przeliczeniu na metr - czasami do najdroższych.
Mieszkania-klitki, nawet 13-metrowe, faktycznie należą do najtańszych na rynku, ale w przeliczeniu na metr - czasami do najdroższych. Paweł Dubiel
Oferty nawet 13-metrowych mieszkań znajdziesz w województwie kujawsko-pomorskim. Jedni je kupują, bo mikrokawalerki są tańsze niż 2-pokojowe lokale. Drudzy wolą większe, chociażby brane na Bezpieczny Kredyt 2%.

„Na sprzedaż 13-metrowa kawalerka w kamienicy w sercu Bydgoszczy, wykończona pod klucz. Dla potrzeb właściciela lub jako inwestycja. Cena promocyjna: 166000 zł”. Oto fragment ogłoszenia, opublikowanego na grupie bydgoszczan. To niby jedno z najtańszych mieszkań w tym mieście. Niektórych oferta zainteresuje, właśnie ze względu na cenę. Inni stwierdzą, że mikrokawalerka jest bardzo droga, bo w przeliczeniu na metr wychodzi 12769 zł.

Mieszkania, mierzące 23 metry, ale z dwoma pokojami, też da się w naszym regionie znaleźć, np. w Toruniu, w starym bloku. Niektórzy zwrócą uwagę na metraż. - Przecież mieszkania w Polsce nie mogą posiadać mniej niż 25 metrów - zaznaczają.

- Małe mieszkania w PRL-owskich blokach czy starych kamienicach mogą mieć kilkanaście metrów kwadratowych - wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. - Natomiast minimalny metraż mieszkań w budowanych obecnie to 25 m kw. Na budowanie mniejszych nie zezwala rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Część chętnych na zakup „M” woli kupić większe lokum (co nie znaczy od razu, że 4-pokojowe), zatem i droższe, wspomagając się dostępnym od ponad półtora miesiąca kredytem z dopłatą. - Średnia kwota Bezpiecznego Kredytu 2% to 360 tys. 838 zł - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wiadomość z ostatniej chwili: 31 sierpnia br. zacznie obowiązywać zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) kupna pierwszego mieszkania lub domu; będzie dotyczyć rynku wtórnego.

Niektóre firmy budują kilkunastometrowe kawalerki. - Nazywają je mikroapartamentami, co sugeruje ich mieszkalny charakter - mówi dalej Marek Wielgo. - Formalnie są to jednak lokale użytkowe. Oznacza to, że doliczany jest do nich 23 proc. VAT. Dla mieszkań ten podatek wynosi 8 proc. W przypadku lokali użytkowych wyższe jest także obciążenie z tytułu podatku od nieruchomości. Te lokale chętnie kupują inwestorzy z myślą o wynajmie. Na podobnej zasadzie działa rynek condohoteli, w których powstają małe lokale z aneksem kuchennym, zbliżone wielkością do pokoi hotelowych.

Ekspert wskazuje: - Deweloperzy budują lokale użytkowe udające mieszkania, gdy na działce nie może powstać budynek mieszkalny, bo plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu wyłącznie zabudowę usługową albo usługowo-mieszkaniową. W tym drugim przypadku w budynku mogą znajdować się mieszkania, jak i lokale użytkowe, które w zasadzie niczym się od nich nie różnią. Formalnie w lokalu użytkowym nie wolno zamieszkać. Jeśli nadzór budowlany dowie się o tym, np. z donosu, że lokal użytkowy zamieniono w mieszkanie, uzna to za samowolę budowlaną. Istnieje ścieżka prawna umożliwiająca zmianę sposobu użytkowania lokalu użytkowego na mieszkalny. Nie wchodzi to jednak w grę, np. gdyby była ona sprzeczna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy, na podstawie której deweloper uzyskał pozwolenie na budowę. Przekształcenie lokalu użytkowego w mieszkalny nie jest możliwe także, gdy powierzchnia jest mniejsza niż 25 m kw.

Popyt na klitki

Wielgo wyjaśnia: - Kilka miesięcy temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważało wprowadzenie przepisu zakazującego budowy lokali użytkowych o powierzchni mniejszej niż 25 m kw. Tego typu rozwiązanie mogłoby zaszkodzić rynkowi (zwłaszcza obiektów turystycznych), a na pewno nie rozwiązałoby problemu rosnącej podaży mikroskopijnych lokali. Popyt jest tak duży, że są osoby i firmy, które przerabiają duże mieszkania na kilku- czy kilkunastometrowe klitki. Tak omijane są nie tylko normy dotyczące nasłonecznienia, ale także ppoż. czy wentylacji. To groźne zjawisko pewnie nasiliłoby się.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska