MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu to był Rok Jana Kasprowicza

Edmund Kozłowski
Koncert kapeli góralskiej z Zakopanego pod pomnikiem Jana Kasprowicza, który odbył się 11 grudnia br.
Koncert kapeli góralskiej z Zakopanego pod pomnikiem Jana Kasprowicza, który odbył się 11 grudnia br. Fot. ZP
Dobiegający końca 2010 rok obchodzilismy w Inowrocławiu jako Rok Jana Kasprowicza.

Twórczość Jana Kasprowicza stanowi bardzo ważny element dorobku kulturalnego Polski. Kultywowanie pamięci oraz rozpowszechnianie twórczości tego wybitnego twórcy jest powinnością miasta, w którym się urodził i spędził pierwsze, najważniejsze w życiu każdego człowieka lata swojego życia.

Przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin poety, który przyszedł na świat w inowrocławskiej dzielnicy Szymborze, była motywem do ustanowienia przez Radę Miejską, Roku Jana Kasprowicza. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiły I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Biblioteka Miejska, których patronem jest wielki syn ziemi kujawskiej.
- Intencją organizatorów było przybliżenie postaci, szersze propagowanie dorobku, wybitnego, jednakże trochę zapomnianego twórcy i powiązanie z Kujawami i Inowrocławiem. W ciągu dobiegającego do końca 2010 roku, zrealizowano wiele przedsięwzięć, dzięki którym wielki poeta i jego twórczość stały się bliższe mieszkańcom naszego miasta. Znaczący wkład wniosły instytucje kultury, szkoły, organizacje, stowarzyszenia i osoby prywatne - mówi Barbara Kasińska, kierownik referatu kultury inowrocławskiego Urzędu Miasta.

Inowrocławskie muzeum na święto swego patrona, zorganizowało "Imieniny Jana Kasprowicza", połączone ze zjazdem członków rodziny poety. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dyrektora plaćówki Janiny Sikorskiej o historii rodziny autora "Hymnów", sięgającej XVII w. Jedną z intencji rodzinnego spotkania było ustalenie drzewa genealogicznego Kasprowiczów. Imprezie towarzyszyła ekspozycja fotografii i pamiątek, związanych z poetą związku z obchodami 150. rocznicy urodzin Jana Kasprowicza

W Czytelni Regionalnej oraz Filii nr 1 dla Dzieci i Młodzieży od października do grudnia odbywały się spotkania z prezentacjami multimedialnymi przybliżającymi sylwetkę i twórczość piewcy Kujaw. Uczestniczyli w nich uczniowie z Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu. Młodzież miała okazję poznać nie tylko interesującą biografię Jana Kasprowicza jako poety, tłumacza, krytyka literackiego, profesora uniwersytetu lwowskiego, ale także fragmenty wierszy zaprezentowanych przez gimnazjalistów. Dopełnieniem całości były fotografie Jana Kasprowicza, jego rodziny oraz miejsc związanych z jego życiem.

I Liceum Ogólnokształcące zorganizowało bogaty cykl imprez poświęconych swemu patronowi, trwających od września do grudnia br. Na program złożyły się: zjazd wychowanków w 150. rocznicę urodzin patrona, warsztaty literackie oraz sesja popularnonaukowa, VIII Kujawskie Zaduszki Kasprowiczowskie "Śladami Mistrza Jana", konkurs literacki z okazji 150. Rocznicy urodzin poety, przedstawienie i uroczysta gala w auli szkolnej, a także złożenie kwiatów pod pomnikami piewcy Kujaw przy szkole oraz ul. SolankowejW nurt rocznicowy włączył się Klub Spółdzielni Mieszkaniowej "Kopernik", zapraszając mieszkańców na koncert "Kapeli Lwowskiej" Piosenki batiarskie doskonale oddały nastrój i charakter dawnego Lwowa, w którym ponad 30. lat żył i pracował nasz Kasprowicz

Klamrą spinającą Rok Kasprowiczowski w naszym mieście były uroczystości w dniach 10-12 grudnia 2010 r. Złożyły się na nie; wystawy, kasprowiczanów ze zbiorów Tadeusza Konieczki oraz pokonkursowej prac literackich i plastycznych "Mój świat iJan Kasprowicz". Jubileuszowym obchodom towarzyszyły dwa przedstawienia teatralne "O Jasiu, który został wielkim człowiekiem" przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 z inowrocławskiego Szymborza, oraz "W klimacie fin de siecle' u" wykonaniu Inowrocławskiego Teatru Otwartego ze scenariuszem i w reżyserii Elżbiety Piniewskiej.
Uroczystościom towarzyszyło kilka niespodzianek. Filatelistów ucieszył okolicznościowy datownik z podobizną poety, z Szymborza, utrwalona również na opakowaniu inowrocławskich krówek, którymi częstowano przybyłych na otwarcie wystawy w teatrze miejskim.

Jednym z głównych wydarzeń dobiegającego końca Roku Kasprowicza była sesja naukowa w inowrocławskim muzeum, zatytułowana "Jan Kasprowicz, poeta modernizmu i postmodernizmu". Oprócz wygłoszonych referatów, otwarto okolicznościowa wystawę, która trwać będzie do połowy stycznia.

Końcowym akcentem obchodów kasprowiczowskich była uroczystość złożenia kwiatów przy pomniku wielkiego Kujawianina przy muzyce prawdziwej góralskiej kapeli z Zakopanego. Warto dodać, że w uroczystości obok gości oficjalnych, uczestniczyła grupa młodych turystów, biorących udział w rajdzie pieszym "Szlakiem J. Kasprowicza", zorganizowanym przez inowrocławski oddział PTTK.
Godnym podkreślenia jest, że w dniu urodzin poety, prymas senior ks. kardynał Józef Glemp w kościele św. Mikołaja odprawił mszę św. w intencji piewcy Kujaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska