MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Vademecum kasiarza

Relacje przygotowała Beata Busz
Redakcyjny dyżur dotyczący kas fiskalnych spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Na pytania Czytelników odpowiadał Mirosław Triebwasser, starszy komisarz w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy.

     Zgodnie z ogólnymi zasadami, od jutra ewidencjonowanie obrotów za pomocą kas fiskalnych muszą rozpocząć podatnicy sprzedający towary lub świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, których obrót z tytułu wykonywanej działalności przekroczył w ubiegłym roku 40 tysięcy złotych. Obowiązek rejestrowania za pomocą kas fiskalnych spoczywa także na osobach, które były do tego zobligowane na podstawie wcześniejszych przepisów, bez względu na wielkość uzyskanego obrotu.
     Dla osób, którym nie udało się dodzwonić, publikujemy wybrane pytania czytelników i odpowiedzi eksperta.
     Przed i po "40"
     - Mąż świadczy usługi lakiernicze, opodatkowany jest na zasadach ogólnych. W ubiegłym roku jego obrót przekroczył 40 tysięcy złotych. Czy musi zakupić kasę fiskalną?

     - W przypadku, gdy ubiegłoroczny dochód przekroczył 40 tysięcy złotych, mąż musi rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy od 1 marca bieżącego roku.
     - Prowadzę kiosk. W ubiegłym roku moje obroty nie przekroczyły 40 tysięcy złotych. Czy od 1 marca muszę zainstalować kasę?
     - Jeżeli ubiegłoroczne obroty nie przekroczyły 40 tysięcy złotych, nie ma obowiązku instalowania kasy. Należy jednak śledzić, czy nie przekroczą one tego pułapu w tym roku. Wówczas należy rozpocząć ich ewidencjonowanie przy pomocy kasy rejestrującej po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dacie, w której doszło do przekroczenia kwoty obrotu w wysokości 40 tysięcy złotych. Dla przykładu, jeżeli przekroczenie nastąpiło 15 września, dwa miesiące liczy się od 1 października.
     - Świadczę usługi geodezyjne zarówno dla osób fizycznych, jak i dla podmiotów gospodarczych. W minionym roku osiągnąłem obrót przekraczający 40 tysięcy złotych. Czy muszę wystartować z rejestracją przy pomocy kasy?
     - Obowiązek instalowania kas rejestrujących dotyczy podatników, którzy świadczą usługi na rzecz osób fizycznych. Dlatego powinien pan rozbić dochód na ten uzyskany dzięki "zwykłym" obywatelom i ten uzyskany dzięki firmom. Jeżeli ten pierwszy przekroczył 40 tysięcy złotych, wówczas musi pan od 1 marca rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy.
     Początkujący w biznesie
     - W tym roku otworzyłem solarium i gabinet kosmetyczny, jestem na ryczałcie. Czy dotyczy mnie obowiązek rejestrowania obrotów za pomocą kasy?

     - W 2002 roku zarejestrowałem handel obwoźny artykułami przemysłowymi. Kiedy będę musiał rozpocząć rejestrowanie obrotów za pomocą kasy?
     - Przymierzam się do otwarcia kiosku. Czy od samego początku muszę mieć kasę?
     - Podatnicy rozpoczynający swoją działalność w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2002 roku są zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania, z dniem przekroczenia kwoty obrotu w wysokości 20 tysięcy złotych. Oczywiście o zakupie kasy trzeba pomyśleć odpowiednio wcześniej, a sam fakt zakupu zgłosić w urzędzie skarbowym.
     Ważne dla "kartowiczów"
     - Prowadzę sprzedaż detaliczną artykułów rolno-spożywczych. Jestem na karcie i zatrudniam pracownika. W ubiegłym roku mój obrót przekroczył 40 tysięcy złotych, czy muszę zainstalować kasę?

     - Zajmuję się naprawą sprzętu AGD i montażem instalacji elektrycznej. Rozliczam się za pomocą karty. Czy i kiedy muszę mieć kasę?
     - Są to pytania bardzo ogólne, na które trudno jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi "od ręki".
     Jeżeli "kartowicz" w ubiegłym roku nie przekroczył kwoty 40 tysięcy złotych, to do końca tego roku nie będzie musiał martwić się o instalację kasy i prowadzenie za jej pomocą ewidencji, bo nie ma takiego obowiązku.
     Natomiast "kartowicze", u których obrót przekroczył 40 tysięcy złotych objęci są zwolnieniami do 30 czerwca lub 31 grudnia bieżącego roku, w zależności od rodzaju wykonywanej przez nich działalności, która została wymieniona w załącznikach do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
     Wszyscy ci, którzy przekroczyli kwotę obrotu powyżej 40 tysięcy złotych powinni sprawdzić, w której części załączników do ustawy wykonywana przez nich działalność została wymieniona. Od tego zależy termin zwolnienia podany w par. 4 nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. W razie wątpliwości powinni się skontaktować z urzędem skarbowym, w którym dokonują rozliczeń.
     Taksówkarze, kolejno proszę
     - Mój mąż jest taksówkarzem, jego NIP kończy się cyfrą "9". Kiedy będzie musiał zaopatrzyć się w kasę?

     - Szczegółowe daty rozpoczęcia ewidencjonowania przy pomocy kas fiskalnych przez taksówkarzy zawiera załącznik numer 2 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących opublikowanego w Dzienniku Ustaw Nr 151 pod pozycją 1711. Najwcześniej, bo 1 października bieżącego roku, w kasę rejestrującą muszą się zaopatrzyć taksówkarze, których NIP kończy się na "0". Pani męża obowiązek ten czeka 1 lipca 2003 roku.
     Fiskus w zęby nie zagląda
     - Jestem dentystą. Czy moje obroty muszę ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej?

     - Żona jest pielęgniarką na działalności gospodarczej. Czy czeka ją obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?
     - Jestem fryzjerką na karcie podatkowej, zatrudniam trzech pracowników. W ubiegłym roku osiągnęłam obrót w wysokości 32 tysięcy złotych. Czy w najbliższym czasie czeka mnie konieczność fiskalnej rejestracji?
     - Prowadzę kantor. Czy muszę mieć kasę?
     - Wszyscy podatnicy świadczący usługi niematerialne są zwolnieni, do końca tego roku z obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej, niezależnie od wysokości obrotów.
     Radzę się jeszcze upewnić, czy wykonywane czynności faktycznie są zaliczane do "niematerialnych" w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.
     Z kasą za pan brat
     - Kupiliśmy kasę w 1999 roku, korzystając z ulgi. Teraz chcielibyśmy zawiesić działalność. Czy musimy oddać ulgę?
     - Podatnik, który w okresie trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestanie działalności, zobowiązany jest do oddania odliczonych lub zwróconych mu kwot wydatkowanych na zakup kasy.
     - Kupiona 5 lat temu kasa fiskalna została zapełniona. W związku z tym nabyłem nową kasę. Czy mogę odliczyć VAT?
     - Jeżeli spełnił pan wszystkie warunki obwarowane w przepisach, czyli złożył przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania m.in. stosowne oświadczenie, to nie widzę przeszkód w skorzystaniu z odliczeń.
     - Skąd będę wiedziała, że kupiłam dobrą kasę?
     - Przed zakupem należy sprawdzić, czy posiada ona pozytywną opinię ministra finansów.
     - Co jaki czas należy wykonywać przeglądy techniczne kas?
     - Co pół roku.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska