MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na bankomaty

Marek Ewartowski
Z lewej - oryginalna szczelina bankomatu, z prawej - nakładka założona przez złodziei, przyklejona na silikon.
Z lewej - oryginalna szczelina bankomatu, z prawej - nakładka założona przez złodziei, przyklejona na silikon. Fot. Marek Ewartowski
Wracamy do tematu złodziei okradających konta bankowe brodniczan, skanując karty bankomatowe. Czy im udał się elektroniczny atak na kasę?

Co jakiś czas media informują o próbach kradzieży pieniędzy z kont bankowych za pomocą tzw. skimmingu, czyli skanowania i kopiowania kart bankomatowych. Po raz pierwszy w Brodnicy taka nakładkę znaleziono na bankomacie PKO BP, zainstalowanym w Wieży Mazurskiej.

- Słyszałem o takim procederze przestępczym, ale nie sądziłem, że zdarzy się w naszym, niewielkim przecież, mieście. Często korzystam z bankomatu i teraz będę uważnie się mu przyglądać - deklaruje pan Stefan, pracownik "Polmo".

Czy przestępcy zdążyli skorzystać z urządzenia i uszczuplili czyjeś konto? To teraz podstawowe pytanie. Bankomat przy ulicy Kościuszki, to bardzo popularne miejsce wypłacania pieniędzy. Często można zobaczyć kolejkę chętnych do skorzystania z jego usług.

- Informuję, iż dzięki czujności jednego z pracowników PKO BP, który wykrył
nakładkę na bankomacie, mieszczącym się w Brodnicy przy ul. Kościuszki 12 udało się zapobiec próbie kopiowania kart - informuje Monika Floriańczyk z biura prasowego banku.

Taki scenariusz potwierdza brodnicka policja, która wyjaśnia sprawę. Nie wiadomo, jak długo działał skaner. Urządzenie zostało wklejone za pomocą silikonu w miejsce wkładania karty. - Do tej pory nie zgłosił się nikt pokrzywdzony w tej sprawie. Bankomat sygnalizował uszkodzenie i nie wypłacał pieniędzy. Nie wiemy, czy od razu urządzenie zareagowało w ten sposób, czy też dopiero po jakimś czasie.

W tej kwestii wypowie się biegły - informuje Lech Kamiński, szef pionu kryminalnego brodnickiej policji. Zdaniem policjantów przestępcy szukają sposobu dobrania się do pieniędzy na naszych kontach. Przestępstwo skimmingu jest bardzo popularne na całym świecie.

Duże zainteresowanie tym sposobem kradzieży pieniędzy, wynika z łatwości montażu urządzenia odczytującego i zapamiętującego dane z pasków magnetycznych kart. Pozwala ono na uzyskanie danych o wielu kontach i możliwość zrobienia duplikatu większej liczby kart.

Jak się bronić przed skimmingiem?
Fachowcy radzą korzystać z tych samych bankomatów, zwykle dobrze znanych. Każda zmiana wyglądu urządzenia, winna budzić obawy, szczególnie szczelina na kartę. W takim przypadku należy poinformować bank i odstąpić od pobrania pieniędzy. Każdorazowo należy także zasłaniać ręką klawiaturę w czasie wpisywania kodu. W ten sposób można zapobiec poznania kodu PIN przez innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska