MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga Samorządy Województwa Kujawsko-Pomorskiego!

Redakcja
Kar za składowanie bioodpadów można uniknąć - zajrzyjcie tutaj
Uwaga Samorządy Województwa Kujawsko-Pomorskiego!

Regionalna instalacja - nowoczesna kompostownia REMONDIS już otwarta!

W Bydgoszczy, 16 kwietnia br. została otwarta kompostownia najnowszej generacji. Obecnie jest to najnowocześniejsza technologia przetwarzania odpadów. Innowacyjność tej instalacji polega na tym, że odpady zostaną złożone w 8 żelbetowych tunelach o pojemności 200 ton, wyposażonych w system napowietrzania i wentylacji, odprowadzania ścieków, zraszania odpadów i monitoringu. Cały proces sterowany jest automatycznie a specjalny biofiltr gwarantuje maksymalną skuteczność redukcji odorów. Podczas prowadzenia procesu kompostowania komputerowo kontrolowana jest temperatura, przepływ powietrza i stopień nawodnienia.
W instalacji przetwarzane będą odpady zielone oraz frakcja biologiczna wysortowana z odpadów komunalnych. Odpady po okresie ok. 2 tygodni przebywania w tunelach zostaną wydobyte i ułożone w pryzmy, w celu dalszej stabilizacji. Część placu pryzmowego o pow. 6 000 m. kw. jest zadaszona, co wpłynie na lepszą skuteczność procesu.
Dzięki tej nowoczesnej technologii cały proces kompostowania potrwa ok. 3-4 tygodni, podczas gdy tradycyjne kompostowanie trwa 2-3 miesiące.

Ważnym elementem wyposażenia instalacji są specjalistyczne maszyny o wartości 5 mln złotych. Kluczowym urządzeniem jest przerzucarka, która mechanicznie będzie przerzucała pryzmy ułożone pod wiatą w celu ich napowietrzenia. Następną maszyną jest sito mobilne o wielkości oczek do 20 mm, na którym z frakcji biologicznej odseparowane zostaną metale oraz plastik. Ta ostatnia frakcja zostanie wykorzystana do produkcji paliwa alternatywnego. Frakcja mineralna przekazywana będzie do odzysku do rekultywacji terenów zdegradowanych. Kolejnym urządzeniem jest rozdrabniarka służąca do rozdrobnienia materiału kompostowego i ładowarka do przemieszczania odpadów

Uwaga Samorządy Województwa Kujawsko-Pomorskiego!

Instalacja rocznie przerobi ona 35 tys. ton odpadów. Koszt całości instalacji wyniósł 32 miliony zł.

Kompostowanie jest tlenowym procesem rozkładu w kontrolowanych warunkach. Proces przebiega przy udziale mikroorganizmów. Zakład będzie przetwarzać 35 000 ton odpadów w ciągu roku. W projektowanej instalacji będą oddzielnie przetwarzane biologicznie dwie grupy odpadów:
- Odpady zielone i organiczne z przemysłu,
- Odpady organiczne wysortowane ze strumienia odpadów komunalnych zmieszanych.
Zakłada się, że w procesie kompostowania odpadów zielonych oraz odpadów organicznych z przemysłu zostanie uzyskany kompost spełniający wymagania jakościowe stawiane nawozom organicznym. Natomiast produkty z kompostowania drugiej grupy odpadów, tzw. stabilizat będzie kierowany do innych metod odzysku lub unieszkodliwiania.

Uwaga Samorządy Województwa Kujawsko-Pomorskiego!

Ponadto, w procesie sortownia, po przebudowie linii sortowniczej możemy wyodrębnić odpady nadające się do produkcji paliwa alternatywnego.
Paliwo alternatywne otrzymuje się z frakcji nadsitowej po mechanicznym sortowaniu odpadów komunalnych. Jego wymagania jakościowe to między innymi: rozdrobnienie do wielkości poniżej 30 mm, odpowiednia wilgotność i wartość opałowa, a także zachowanie poziomu zawartości siarki i metali ciężkich. Łączna planowana wydajność instalacji, to 100 000 ton rocznie.

Naszą intencją jest maksymalne zagospodarowanie odpadów w taki sposób, aby przetworzyć ¾ masy odpadów przechodzących przez nasz zakład, a tylko ¼ przekazać na składowisko.

Dlaczego te inwestycja jest potrzebna ?

Chcemy ograniczyć ilość odpadów ulegających biodegradacji kierowanych na składowisko.
Dlaczego?
Wymogi unijne nakładają na Polskę obowiązek redukcji ilości odpadów ulegających biodegradacji o 65% w stosunku do roku 1995.
Poziomy redukcji bioodpadów na składowisku wynoszą:

- w roku 2013 - o 50%
- w roku 2020 - o 65%.

Za nie wykonanie tego obowiązku grożą samorządom wysokie kary.

W/w obowiązki pomoże spełnić kompostownia odpadów "Remondis Bydgoszcz", która jest wpisana na listę instalacji regionalnych regionu I w Planie Gospodarki Odpadami Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego Polacy kupują ubrania z Chin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska