MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK chce poprawić oblicze miasteczka akademickiego

(km)
chce zrewitalizować miasteczko akademickie na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika
chce zrewitalizować miasteczko akademickie na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Lech Kamiński
Uniwersytet chce zrewitalizować miasteczko akademickie na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Czy uda się nawiązać do przeszłości?

550. rocznica urodzin patrona toruńskiego uniwersytetu przypada w 2023 r. Ale UMK przygotowania do niej rozpoczyna już teraz. - Jeśli ktoś zorientuje się w 2020 r., to niewiele zdoła zrobić - mówi prof. Andrzej Radzimiński, rektor UMK. - My chcemy mieć na to szansę. Rocznicę zamierzamy uczcić rewitalizacją starych obiektów miasteczka na Bielanach, czyli np. auli, chemii i dawnej biologii. Wszystko w jednolitej tonacji architektonicznej.

Na inwestycję według szacunków potrzeba ok. 150 mln zł. Całą sumę uczelnia chciałaby pozyskać z ministerstwa nauki w dziesięciu ratach. - Jeśli uda nam się przekonać minister Barbarę Kudrycką, to prace moglibyśmy rozpocząć w przyszłym roku - podkreśla rektor.

Akademik był pierwszy

To nawiązanie do historii powstania miasteczka uniwersyteckiego. W 1967 r. rząd włączył toruńskie przedsięwzięcie do programu obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Dzięki temu zbudowano m.in. pierwsze akademiki, stołówkę, hotel asystencki, rektorat, bibliotekę oraz niektóre wydziały. Oficjalne przekazanie kampusu nastąpiło 2 października 1973 r.

Projekt miasteczka przygotował zespół: Ryszard Karłowicz, Witold Benedekt i Marek Różański. Budowa miała być realizowana w trzech etapach: 1967-1970, 1971-1975 i 1976-1980. Jednak po zakończeniu uroczystości kopernikańskich prace inwestycyjne ograniczano i toruński projekt nie został do końca zrealizowany.

Dopiero w latach 90. ubiegłego wieku w kampusie uniwersyteckim zaczęły wyrastać nowe budynki, ale - przynajmniej część z nich - budzi kontrowersje.

Stara część miasteczka w tym czasie powoli niszczała. Kolejna okrągła rocznica urodzin astronoma jest okazją, aby ją ocalić.

Jacek Chmielewski, toruński fotografik i miłośnik architektury modernistycznej, deklarujący bezwarunkową miłość do koncepcji miasteczka akademickiego, ma jednak pewne obawy. - Uroczystości kopernikańskie w 1973 r. były w naszym mieście wydarzeniem bez precedensu. Czy to się da powtórzyć? - zastanawia się. - Niepokoję się, co kryje się pod pojęciem "rewitalizacja", ponieważ w Polsce często jest ono źle rozumiane. Mam nadzieję, że np. rektorat nie zostanie ocieplony styropianem. Co przerażające, w uzasadnieniu okropnej nowej biologii również napisano, że będzie nawiązywać do charakteru miasteczka.

To modernistyczny zabytek

Jacek Chmielewski uważa, że miasteczko akademickie powinno być wpisane w poczet zabytków, żeby w przyszłości uniknąć podobnych "niespodzianek". Jego zdaniem przy nowym projekcie należy powrócić do pierwotnego z lat 60.

- Oczywiście dziś rzeczywistość jest inna, a poza tym wiele złego już się stało. Mimo wszystko musimy skorygować co się da. A podczas rewitalizacji oczywiście nawiązać do dawnej architektury. Chętnie wezmę udział w dyskusji na ten temat.

3 października podczas inauguracji roku akademickiego UMK odda kolejne obiekty: Collegium Humanisticum i Centrum Optyki Kwantowej. Kamień węgielny zostanie wmurowany pod Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska