Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem rekrutują chętnych do programu Erasmus+. Studenci mogą uczyć się za granicą

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W ramach programu Erasmus+ polscy studenci wyjeżdżają za granicę, a na naszych uczelniach studiują żacy z innych krajów.
W ramach programu Erasmus+ polscy studenci wyjeżdżają za granicę, a na naszych uczelniach studiują żacy z innych krajów. Jacek Smarz/ Zdjęcie ilustracyjne
Trzeba dobrze znać język obcy, mieć wysoką średnią i wykazywać się dodatkową aktywnością – to najważniejsze warunki, które trzeba spełnić, aby móc wziąć udział w wymianie studenckiej Erasmus+. Na uczelniach w regionie trwają zapisy chętnych.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Wyjazd w ramach programu Erasmus+ to dla żaków możliwość nie tylko studiowania w innych państwach, ale także zapoznania się z ich kulturą, obyczajami, codziennym życiem. Wyjeżdżające osoby otrzymują stypendia, które umożliwiają im studiowanie poza Polską. Co ważne, czas spędzony na zagranicznej uczelni jest wliczany do toku studiów.

Politechnika Bydgoska rekrutuje do Erasmusa+

Rekrutację chętnych do programu Erasmus+ rozpoczęła właśnie Politechnika Bydgoska im. J. J. Śniadeckich - Do 10 listopada nasi studenci zgłaszają chęć wyjazdu na semestr letni do partnerskiej uczelni zagranicznej, składając formularz online oraz przesyłając certyfikat lub zaświadczenie o znajomości języka obcego – wyjaśnia dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ i rzecznik uczelni.

Rzecznik PBŚ dodaje, że kryteria wyboru kandydatów to: poziom znajomości języka obcego, średnia ocen za cały dotychczasowych okres studiów, motywacja do wyjazdu oraz dodatkowa aktywność (np. pomoc studentom zagranicznym przyjeżdżającym na studia w ramach programu Erasmus+ w zaaklimatyzowaniu się w Bydgoszczy i na Politechnice).

- Studenci mogą wyjeżdżać na postawie umów międzyuczelnianych do partnerskich uczelni z krajów uczestniczących w programie Erasmus+ (kraje Unii Europejskiej, Turcja, Norwegia). Podczas pobytu na studiach każdy student powinien zrealizować wcześniej ustalony program i przywieźć 30 ECTS, które zostaną przepisane do karty osiągnięć studenta, a semestr zostanie zaliczony. PBŚ dysponuje 40 miejscami na wyjazdy na studia na semestr letni 2021/2022 oraz 25 miejscami na wyjazdy na praktyki do zagranicznych przedsiębiorstw. Rekrutacja na wyjazdy na praktyki w ramach programu Erasmus+ jest otwarta cały rok – wyjaśnia dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ i rzecznik uczelni.

Z UMK na wymianę może wyjechać 120 studentów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Erasmusa+ współpracuje z uczelniami w takich krajach jak m.in. Austria, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Holandia, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Szwecja, Francja czy Grecja. Na liście jest także Macedonia i Szwajcaria. - Trwa właśnie rekrutacja na semestr letni roku akademickiego 2021/2022 – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - W semestrze letnim będzie mogło wyjechać co najmniej 120 naszych studentów.

Na UKW przyjechali już studenci z zagranicy

- Nabór do programu Erasmus+ został już zakończony – wyjaśnia z kolei Sławomir Nowak z działu promocji UKW w Bydgoszczy. - Studenci do połowy października mogli wnioskować o wyjazd na zagraniczną uczelnię w czasie letniego semestru obecnego roku akademickiego. Natomiast UKW gości w tym semestrze 65 studentów w ramach tego programu. Przyjechali do nas z takich krajów jak Turcja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Grecja, Niemcy, Rumunia, Chorwacja, Białoruś, Gruzja i Serbia.

WSG w Bydgoszczy wysyła na studia i praktyki

W realizacji programu Erasmus+ uczestniczą także uczelnie niepubliczne.

- Tradycyjnie prowadzimy rekrutację w lutym każdego roku – mówi Anna Gierko z działu marketingu i komunikacji Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - Tym razem również planujemy przeprowadzić nabór pod koniec lutego 2022 na studia (wyjazdy w 2022/2023) oraz na praktykę (wyjazdy latem 2022). Dostaliśmy finansowanie na wyjazdy na studia (10 stypendiów) oraz na praktyki (15 stypendiów). Tradycyjnie studenci wybierają na studia takie kraje jak Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Turcja, natomiast na praktyki wybierane są najczęściej: Grecja, Włochy, Chorwacja. Uczelnie partnerskie chętnie przyjmują studentów. Część z nich oferuje zajęcia na miejscu, a inne – w formie hybrydowej.

WSB w Toruniu otworzyła Welcome Center

Dla studentów przyjeżdżających z innych państw, także w ramach wymiany Erasmus+, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu otworzyła Welcome Center. Żacy mogą tu liczyć na pomoc zarówno w kwestiach związanych ze studiami, jak i w sprawach bytowych. Na uczelni studiują osoby z tak odległych krajów, jak Etiopia czy Uzbekistan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska