Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych gatunków akwarystycznych nie kupuj. Niebawem będą surowo zakazane - lista

S
Od 2 sierpnia 2024 r. przetrzymywanie w akwarium platany szponiastej wymagać będzie zezwolenia GDOŚ.
Od 2 sierpnia 2024 r. przetrzymywanie w akwarium platany szponiastej wymagać będzie zezwolenia GDOŚ. Michał Michlewicz / PTOP Salamandra
Nadchodzi era zakazów dla inwazyjnych gatunków obcych: Co to oznacza dla akwarystów? Wkrótce w życie wejdą kolejne obostrzenia dotyczące trzech powszechnie spotykanych gatunków zwierząt i roślin w akwarystyce europejskiej. Nielegalne posiadanie i handel tymi gatunkami grozi karą finansową oraz pozbawieniem wolności. Dlatego warto już teraz przygotować się na zmiany i mieć to na uwadze przy planowaniu zakupów do akwarium.

Nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej, które zaczęło obowiązywać w sierpniu 2022 roku, wydłużyło listę inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stanowiących zagrożenie dla środowiska.

Niektóre z tych gatunków, takie jak mrówki ogniowe, zostały natychmiast objęte restrykcjami. Jednak inne, jak platana szponiasta, przydenka żebrowata i pistia rozetkowa, miały przepisy opóźnione o dwa lata. Teraz jednak czas na ich wdrożenie szybko się kończy.

Zmiany w przepisach dotyczących IGO

Od 2 sierpnia tego roku obowiązywać będą surowe zakazy dotyczące przetrzymywania, transportu, rozmnażania oraz wszelkiego innego wykorzystywania żywych osobników tych trzech gatunków. Posiadacze tych zwierząt i roślin muszą podjąć odpowiednie kroki, aby dostosować się do nowych przepisów.

Co powinni zrobić posiadacze gatunków - platana szponiasta, przydenka żebrowata i pistia rozetkowa? Osoby prywatne i inne podmioty, które posiadają okazy tych gatunków, muszą złożyć wniosek o zezwolenie na ich przetrzymywanie lub transport do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Alternatywnie mogą przekazać je osobom lub instytucjom mającym odpowiednie zezwolenia, a rośliny mogą zostać unieszkodliwione, a zwierzęta poddane eutanazji przez lekarza weterynarii.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które dysponują zapasem tych gatunków, mogą je przetrzymywać i transportować przez kolejny rok w celu sprzedaży lub przekazania innym podmiotom. Jednak konieczne jest zapewnienie izolacji i uniemożliwienie rozmnażania czy ucieczki tych osobników.

Wszyscy, którzy chcą przetrzymywać te gatunki poza wyżej wymienionymi wyjątkami, muszą uzyskać zezwolenie GDOŚ. Dotyczy to również zakupu okazów czy przejęcia ich od poprzednich posiadaczy. Warunki uzyskania zezwoleń są ściśle określone w odpowiednich przepisach.

Naruszenie zakazów bez ważnego zezwolenia grozi wysoką karą administracyjną oraz postępowaniem karnym. Warto więc przestrzegać nowych przepisów, które obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nie ma miejsca na ignorancję wobec tych zmian.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska