W wakacje podróże koleją są tańsze

  W wakacje podróże koleją są tańsze

  Agata Kozicka [email protected]

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W wakacje podróże koleją są tańsze
  Podpowiadamy, z jakich ulg i zniżek możemy skorzystać wybierając się pociągiem na wakacje.
  W wakacje podróże koleją są tańsze


  Wielogodzinna podróż za kółkiem samochodu może być bardzo męcząca. Dlatego też warto zastanowić się, czy nie lepiej jest wybrać się na wakacje pociągiem. Tym bardziej, że benzyna jest bardzo droga, a kolej proponuje mnóstwo ulg.

  Trzy dni w pociągu

  Najnowsza oferta PKP to wakacyjny bilet imienny. Obowiązuje od 26 czerwca do 30 września. W tym czasie możemy wybrać sobie trzy dowolne dni, w które możemy do woli podróżować osobowymi i pospiesznymi pociągami spółki PKP Przewozy regionalne w dowolnej klasie. Bilet taki kosztuje 100 złotych.

  Rodzinny wypad

  Bilet turystyczny


  - w drugiej klasie - 60 zł
  - w pierwszej klasie - 80 zł  Gdy podróżujemy całą rodziną, to możemy skorzystać z biletów na przejazdy rodzinne. Dwie osoby dorosłe oraz maksymalnie dwójka dzieci w wieku do 16 lat mogą skorzystać z 33-procentowego rabatu. Jeżeli dorośli podróżują z więcej niż dwojgiem dzieci dla trzeciego dziecka i kolejnych należy kupić bilet zgodnie z przysługującymi im innymi uprawnieniami do ulgi.

  Weekendowa turystyka

  W wakacyjne weekendy możemy skorzystać z biletów turystycznych na trasach pociągów przewozów regionalnych. Uprawniają one do nieograniczonej liczby przejazdów w pociągach osobowych i pospiesznych w dowolnie wybranych relacjach. Warunkiem jest jednak, aby przejazdy odbyły się od godz. 18 dnia roboczego poprzedzającego dni wolne od pracy (np. w piątek) do godz. 6 pierwszego dnia roboczego po weekendzie (np. w poniedziałek).
  Gdy chcemy w podróż zabrać rower - to do biletu turystycznego możemy dokupić za 10 złotych bilet na przewóz roweru na wszystkie przejazdy w ramach tego weekendu. O pojedynczych biletach na przewóz roweru piszemy dalej.

  Do 200 kilometrów

  Jeśli na weekendową wycieczkę wybieramy się w trasę do 200 kilometrów, to przy zakupie biletu w obie strony (tą samą trasą) otrzymamy 33-proc. ulgę. Taką możliwość daje nam bilet wycieczkowy. To propozycja dla podróżujących drugą klasą w pociągach osobowych i pospiesznych. Kupując bilet tylko w jedną stronę możemy liczyć na 15 procent rabatu. Z biletu wycieczkowego można skorzystać jedynie w weekendy, a dokładnie od godz. 20 w dniu poprzedzającym kolejno następujące po sobie dni wolne od pracy do godz. 24 ostatniego dnia wolnego.

  W dni powszednie

  Jeśli podróż w dwie strony planujemy w dni powszednie, to też możemy liczyć na ulgę. Jest ona jednak niższa. Warunek - musimy kupić bilety w obie strony za jednym razem. W takim przypadku za ten drugi, do domu, zapłacimy o 15 procent mniej. Musimy jednak podczas podróży mieć przy sobie bilety w obie strony.

  Przewodnik - za darmo

  Bilet tygodniowy


  - w drugiej klasie - 120 zł
  - w pierwszej klasie - 180 zł  Gdy w podróż wybieramy się większą grupą, to możemy też otrzymać zniżkę. Zorganizowana grupa musi liczyć sobie co najmniej 10 osób. Wtedy wszyscy członkowie takiej wyprawy podróżują za pół ceny w dowolnej klasie pociągów osobowych i pospiesznych, a przewodnik, jedenasty członek grupy, jedzie za darmo.
  Taki wyjazd trzeba jednak wcześniej zgłosić pisemnie w zakładzie przewozów regionalnych w danym mieście.

  Siedem dni z koleją

  Ci, którzy chcą intensywnie podróżować pociągami przez cały tydzień, mogą skorzystać z sieciowych tygodniowych biletów imiennych. Pozwalają one na podróżowanie do woli po całej Polsce pociągami osobowymi i pospiesznymi przez 7 dni.

  Rowerem i po szynach

  Coraz więcej pociągów ma wagony do przewożenia rowerów. Jeśli w pojedynczą podróż zabieramy ze sobą dwukołowy pojazd, to za taki bagaż zapłacimy 4,50 zł, bez względu na odległość i czas naszej podróży.
  Nawet jeśli w składzie takich wagonów nie ma, a większą grupę wybieramy się na rowerową wycieczkę, to możemy odpowiednio wcześniej poprosić w zakładzie przewozów regionalnych, aby taki wagon został dołączony do interesującego nas pociągu.

  Z dzieckiem albo z psem

  Przewożąc pociągiem wózek z dzieckiem nie zapłacimy dodatkowo ani grosza. Jeśli jednak transportujemy pusty wózek, to opłata za taki bagaż wynosi 5 zł.
  Gdy w wycieczce towarzyszy nam pies, to bilet dla niego, niezależnie od pociągu i trasy, kosztuje 4 zł.
  Życzymy udanych wakacji i szczęśliwych podróży.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo