ZAJRZYJ NA
  PLUS.POMORSKA.PL

  Na plus.pomorska.pl

  Rozwiń
  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  ©Marek Weckwerth

  Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w dwóch weekendowych wycieczkach - obie odbędą się na Kępie Ostromeckiej.
  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  ©Marek Weckwerth

  W sobotę 12 sierpnia spotkanie chętnych wyznaczono o godz. 7.25 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 7.44 nastąpi wyjazd do miejscowości Kamieniec. Trasa przejścia pieszego będzie wiodła z Kamieńca przez Strzyżawę, Ostromecko do Strzyżawy (ok. 14 km). Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

  Strzyżawa - miejscowość położona przy skrzyżowaniu dróg: do Bydgoszczy, Unisławia i Torunia.
  Wymieniona w 1667 roku w wizytacji Strzesza. W 1885 roku znajdowały się tu 3 domy zamieszkane przez 32 mieszkańców. W centrum wsi cmentarz ewangelicki z XIX wieku, na którym rosną 2 dęby szypułkowe o średnicy 600 cm i 325 cm wysokości 25 m - stanowiące pomnik przyrody.

  Natomiast w niedzielę 13 sierpnia spotkanie wyznaczono o godz. 8.10, także na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 8.30 odjedzie autobus do Kamieńca. Trasa wycieczki (ok. 9 km) będzie przebiegała z Kamieńca przez Ostromecko do Strzyżawy. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

  Ostromecko - duża miejscowość wzmiankowana już w 1222 roku (Ostromezk). W czasie wielkiej wojny krzyżacko - polskiej wieś poniosła szkody wykazane w Księdze Strat z 1414 roku. W następnych latach Ostromecko występowało jako majątek szlachecki należący kolejno do Ostromeckich, Dorpowskich, Mostowskich i Schoenbornów. Ostatnimi właścicielami majoratu ostromeckiego byli von Alvenslebenowie, którzy opuścili majątek pod koniec wojny w 1944 roku. Około 1730 roku król August III nadał Ostromecku prawa miejskie, które nie zostało należycie wykorzystane. W 1921 roku majątek obejmował ponad 2.900 ha, czynna była gorzelnia parowa, młyn wodny i cegielnia. Wcześniej, bo w 1893 roku, została uruchomiona przez Ostromecko linia kolejowa: Fordon - Unisław - Chełmża.

  Ostromecko posiada dwa wspaniałe pałace. Pałac Stary, położony w zach. części parku krajobrazowego, wzniesiony około 1730 roku w stylu saskiego rokoko. Pałac Nowy został wzniesiony w 1849 roku według projektu słynnego K.F. Schinkla i rozbudowany w 1891 roku. Oba pałace są otoczone zabytkowym parkiem krajobrazowym. W parku skupienie 64 drzew (lipy, dęby, kasztanowce, buki i wiązy) będące pomnikiem przyrody.

  Kościół parafialny pw. śś Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela, gotycki zbudowany w XV wieku. Kościół otoczony jest cmentarzem, na którym skupienie 5 drzew (lipy, żywotnik i kasztanowiec) będące pomnikiem przyrody.

  W parku pałacowym ponadto znajduje się częściowo zrujnowane mauzoleum - grobowiec rodziny von Alvensleben.

  W Ostromecku znajdują się także dawne zabudowania majątku, wytwórni wód mineralnych, budynek poczty dyliżansowej, dawny zajazd oraz cmentarz.

  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Wideo