ZAJRZYJ NA
  WWW.PLUS.POMORSKA.PL

  Co w magazynie "Gazety Pomorskiej"

  Rozwiń
  Zwiń

  Co w magazynie "Gazety Pomorskiej"

  W piątkowym wydaniu "Gazety Pomorskiej" i na www.plus.pomorska.pl piszemy m.in. o:
  - skutkach nawałnic w regionie,

  - niesamowitym popycie na tanie domki poza miastem,

  -walkach o Warszawę oczami Powstańca.

  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  ©Marek Weckwerth

  Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w dwóch weekendowych wycieczkach - obie odbędą się na Kępie Ostromeckiej.
  Z Torunia na Kępę Ostromecką

  ©Marek Weckwerth

  W sobotę 12 sierpnia spotkanie chętnych wyznaczono o godz. 7.25 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 7.44 nastąpi wyjazd do miejscowości Kamieniec. Trasa przejścia pieszego będzie wiodła z Kamieńca przez Strzyżawę, Ostromecko do Strzyżawy (ok. 14 km). Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

  Strzyżawa - miejscowość położona przy skrzyżowaniu dróg: do Bydgoszczy, Unisławia i Torunia.
  Wymieniona w 1667 roku w wizytacji Strzesza. W 1885 roku znajdowały się tu 3 domy zamieszkane przez 32 mieszkańców. W centrum wsi cmentarz ewangelicki z XIX wieku, na którym rosną 2 dęby szypułkowe o średnicy 600 cm i 325 cm wysokości 25 m - stanowiące pomnik przyrody.

  Natomiast w niedzielę 13 sierpnia spotkanie wyznaczono o godz. 8.10, także na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 8.30 odjedzie autobus do Kamieńca. Trasa wycieczki (ok. 9 km) będzie przebiegała z Kamieńca przez Ostromecko do Strzyżawy. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

  Ostromecko - duża miejscowość wzmiankowana już w 1222 roku (Ostromezk). W czasie wielkiej wojny krzyżacko - polskiej wieś poniosła szkody wykazane w Księdze Strat z 1414 roku. W następnych latach Ostromecko występowało jako majątek szlachecki należący kolejno do Ostromeckich, Dorpowskich, Mostowskich i Schoenbornów. Ostatnimi właścicielami majoratu ostromeckiego byli von Alvenslebenowie, którzy opuścili majątek pod koniec wojny w 1944 roku. Około 1730 roku król August III nadał Ostromecku prawa miejskie, które nie zostało należycie wykorzystane. W 1921 roku majątek obejmował ponad 2.900 ha, czynna była gorzelnia parowa, młyn wodny i cegielnia. Wcześniej, bo w 1893 roku, została uruchomiona przez Ostromecko linia kolejowa: Fordon - Unisław - Chełmża.

  Ostromecko posiada dwa wspaniałe pałace. Pałac Stary, położony w zach. części parku krajobrazowego, wzniesiony około 1730 roku w stylu saskiego rokoko. Pałac Nowy został wzniesiony w 1849 roku według projektu słynnego K.F. Schinkla i rozbudowany w 1891 roku. Oba pałace są otoczone zabytkowym parkiem krajobrazowym. W parku skupienie 64 drzew (lipy, dęby, kasztanowce, buki i wiązy) będące pomnikiem przyrody.

  Kościół parafialny pw. śś Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela, gotycki zbudowany w XV wieku. Kościół otoczony jest cmentarzem, na którym skupienie 5 drzew (lipy, żywotnik i kasztanowiec) będące pomnikiem przyrody.

  W parku pałacowym ponadto znajduje się częściowo zrujnowane mauzoleum - grobowiec rodziny von Alvensleben.

  W Ostromecku znajdują się także dawne zabudowania majątku, wytwórni wód mineralnych, budynek poczty dyliżansowej, dawny zajazd oraz cmentarz.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama