MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy głazy

MAREK WECKWERTH
Pogański kamień i Rotunda św. Prokopa
Pogański kamień i Rotunda św. Prokopa MAREK WECKWERTH
Strzelno to prawdziwa perła architektoniczna Kujaw i całego regionu, ba - Polski nawet. Czy wiecie, że można tam podzi -wiać zabytki romańskie z XII wieku?

Drogę na plac św. Wojciecha wskażą znaki na rynku, którego układ wraz z odchodzącymi prostopadle uliczkami zdradza średniowieczny rodowód miejscowości. Przed wejściem na teren klasztoru pielgrzymów i turystów przywita patron placu, ale przede wszystkim Polski - św. Wojciech - zaklęty w spiżowym pomniku.

Trzy głazy

kontakt, informacje

Zespół poklasztorny można zwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 17.00, w niedzielę - od godz. 13.00 do 17.00. Zwiedzanie wszystkich atrakcji świątynnego wzgórza kosztuje 6 zł (ulgowy 4 zł). Przed wejściem do muzeum można kupić świątki wykonane przez artystę ludowego.
-Przewodnik, pan Damian Rybak, tel. 602-878-005.
-Biuro parafialne, tel. 052/ 318-92-81.

Strzelno szczyci się przeszłością ginącą w mrokach dziejów, którą przypominają zachowane przed świątyniami trzy głazy. Przy nich to bowiem w czasach przedchrześcijańskich miejscowa ludność oddawała się praktykom pogańskim. Jakkolwiek, pogańskie kamienie przypominały o religijności ludu. Zachowane zatem zostały na wieczną pamiątkę. Dawnym wierzeniom nadano nowy sens.
Jak nam powiedział przewodnik, Damian Rybak, ślady na głazie (tym po prawej przy wejściu do bazyliki) kojarzone są z odciskiem końskich kopyt i koła wozu, którym jechał św. Wojciech. Biskup mógł przemawiać w miejscu pogańskiego kultu do wiernych zanim ruszył w dalszą drogę do krainy Prusów, gdzie zginął. Istnieje prawdopodobieństwo, iż po śmierci ciało świętego przewożono przez Strzelno do pobliskiego Trzemeszna, które uważa się za miejsce pierwszego pochówku. Miejscowe podania mówią też, że na głazach składano ofiary z ludzi i zwierząt. Ponoć, gdy rozpoczęto budowę świątyni chrześcijańskiej, na pogańskich kamieniach rzeźbiono kolumny i tympanony fundacyjne.
Zwiedzających zaciekawi zapewne najbardziej okazały głaz w formie kuli. Według geologów, tak doskonale regularne kształty nie są dziełem ludzkim, ale nadał mu lądolód skandynawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska