Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. "Pogoniłam z domu alkoholika. Z alimentami pomaga mi prawnik za darmo"

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Pół roku temu Daria - jak mówi - pogoniła alkoholika z domu trzeci i ostatni raz. "Powrotu do dawnego życia już nie ma" - powtarza.
Pół roku temu Daria - jak mówi - pogoniła alkoholika z domu trzeci i ostatni raz. "Powrotu do dawnego życia już nie ma" - powtarza. pixabay
Daria to młoda mama z Torunia, która teraz samotnie wychowuje córeczkę. Pół roku temu definitywnie rozstała się z ojcem dziecka, alkoholikiem. Poukładać sprawy prawne, w tym alimenty, pomógł jej "prawnik za darmo" - jak mówi. W Toruniu jest kilka punktów, gdzie nieodpłatnie świadczona jest pomoc prawna. Podobnie - w powiecie.

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

Historia Darii byłaby smutna, gdyby nie to, że młoda kobieta naprawdę teraz na świat patrzy już inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu. - Układam teraz życie na nowo. Dam radę. Najważniejsza jest dla mnie córka. I sama dla siebie jestem znów ważna - opowiada.

"Pogoniłam z domu alkoholika po raz trzeci i ostatni. Powrotu do starego życia już nie ma"

Daria wychowała się w skromnych warunkach, na peryferiach Toruniu. Bez ojca, za to z matką alkoholiczką i licznym rodzeństwem, które raz w domu było, a raz nie - bo trafiało do placówek opiekuńczych.

Czytaj także

Z takiego domu szybko się ucieka. I tak też stało się w jej przypadku. W bardzo młodym wieku Daria związała się ze starszym o prawie dziesięć lat Mateuszem i szybko została matką. Nie zdążyła zdobyć zawodu.

Rodzice z córeczką zamieszkali w wynajmowanym mieszkaniu na obrzeżach starówki. Szybko okazało się, że Daria wpadła z deszczu pod rynnę. Uciekła z domu pełnego alkoholu, a przyszło jej żyć w podobnym. - Mateusz wpadał w ciągi, awanturował, wyrzucali go z pracy. Był w stanie przepić nawet pieniądze na mleko dla dziecka. Dwa razy zrywałam i wyrzucałam go z domu. Szedł wtedy do matki. Potem wracał, przepraszał, obiecywał, że "się zaszyje", że będzie się leczyć. Ale nic tego nie wychodziło i pił dalej - opowiada kobieta.

Pół roku temu Daria rozstała się z ojcem swojego dziecka definitywnie, jak podkreśla. - Pogoniłam z domu alkoholika ostatecznie. Powrotu do starego życia już nie ma - mówi twardo.

W podjęciu tej decyzji pomogła jej pracownica socjalna i przyjaciółka. Obecnie córka Darii ma niecałe trzy lata. Młoda mama kończy kursy zawodowe i przygotowuje się do podjęcia pracy, wysłania dziecka do przedszkola, zmiany mieszkania. Torunianka czeka też na rozprawę w sądzie rodzinnym.

- Założyłam Mateuszowi sprawę o alimenty. Po porady chodziłam do tego prawnika za darmo. Podpowiedziała mi to "socjalna" - opowiada Daria, mówiąc o jednym z punktów w Toruniu, w którym w ramach zadania publicznego zorganizowano nieodpłatną pomoc prawna dla mieszkańców. - Już teraz wiem, co nam się z córką należy i jak to załatwiać. Damy radę.

Nieodpłatna pomoc prawna w Toruniu. Dla kogo i gdzie jej szukać?

W Toruniu działa osiem punktów bezpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców. W czterech z nich porad udzielają adwokaci lub radcy prawni, wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych. Kolejne cztery są obsługiwane przez prawników współpracujących z organizacjami pozarządowymi. Na wizytę najłatwiej umówić przez formularz na stronie https://np.ms.gov.pl/zapisy lub telefonicznie pod numerem: 56 611 88 00 (w godzinach: 9:00-17:00).

Polecamy

Kto może z takiej porady skorzystać? Zgodnie z prawem, nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej porady, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się prawnikowi w punkcie, do którego się zgłosimy.

Gdzie są te punkty w Toruniu? Oto lista

Punkty pomocy prawnej są zlokalizowane w Toruniu w następujących miejscach:

  • ul. Wały gen. Sikorskiego 10 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 7.30-11.30 (pok. 17)
  • ul. Grudziądzka 126 b (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00
  • ul. Poznańska 52 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00
  • ul. Rydygiera 12a (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00
  • ul. Wały gen. Sikorskiego 10 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym mediacje) od pon. do pt. w godz. 11.30-15.30 (pok. 17 - Stowarzyszenie Sursum Corda)
  • ul. Grudziądzka 126 b (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej) od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda
  • ul. Poznańska 52 (punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego) od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda
  • ul. Rydygiera 12a (punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego) od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda
  • Dodatkowe informacje dotyczące organizacji pracy punktów można otrzymać pod nr telefonu: 56 611 88 00 w godz. 9:00 - 17:00.
Oto oferty kryształów z PRL na sprzedaż z portalu ogłoszeniowego OLX. Wybraliśmy te najdroższe - ich ceny wahają się między 5000 a 123 000 zł >>>>>

Kryształy z PRL - przegląd najdroższych ofert. Te kolekcje s...

W Chełmży i innych miejscowościach powiatu też taka pomoc prawna jest

Powiecie toruńskim również można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. To zadanie publiczne realizuje Fundacja Togatus Pro Bono w ramach zawartej z powiatem toruńskim umowy. Punkt funkcjonuje od poniedziałku do piątku, w następujących lokalizacjach i godzinach:

  • Poniedziałek 10:00-14:00, Lubicz Dolny, ul. Toruńska 24,
  • Wtorek 15:00-19:00, UG Chełmża, ul. Wodna 2
  • Środa 15:00-19:00, Budynek byłego Ośrodka Kultury w Małej Nieszawce, ul. Leśna 1,
  • Czwartek-piątek 10:00-14:00, Lubicz Dolny, ul. Toruńska 24.
  • Numer telefonu, pod którym można umówić termin wizyty prawnej: (56) 662 88 88

WAŻNE. Co można konkretnie uzyskać w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej?
Zakres pomocy jest całkiem szeroki, ale istnieją jednak jej pewne ograniczenia. Warto o tym poczytać. Można zajrzeć np. na stronę internetową: www.bip.torun.pl. Tutaj w części poświęconej nieodpłatnej pomocy prawnej znajdziemy dokładne informacje o jej zakresie (podobnie zresztą jak o zakresie poradnictwa obywatelskiego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska