Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jak współpracować z organizacjami pozarządowymi? Kandydaci na prezydenta mają pomysły

(WG)
miasta z organizacjami pozarządowymi debatowali kandydaci na prezydenta Torunia
miasta z organizacjami pozarządowymi debatowali kandydaci na prezydenta Torunia sxc.hu
Czterech kandydatów na prezydenta Torunia i cztery wizje współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. Za nami pierwsza debata pretendentów do prezydenckiego fotela. Jak wypadli?

Pokój z kuchnią w CSW w poniedziałkowy wieczór wypełnili przede wszystkim kandydaci na prezydenta Torunia, radnych, a także działacze organizacji pozarządowych. Współpraca NGO-sów z miastem, rola konsultacji społecznych oraz problemy z miejskimi lokalami - to główne tematy, jakie zostały poruszone w trakcie tej debaty.

Według Michała Zaleskiego, który walczy o fotel prezydenta z ramienia komitetu Czas gospodarzy, współpracą między magistratem a NGO-sami powinna się zająć organizacja pozarządowa wybrana w konkursie.

Czy nasz włodarz zdał egzamin - oceniamy władzę zanim wrzucimy kartę do urny!
Czytaj więcej w serwisie Oceń Władzę na www.pomorska.pl/ocenwladze

Z innym pomysłem wyszedł Waldemar Przybyszewski, kandydat PO na prezydenta Torunia: - Koordynacją działań i konsultacjami społecznymi powinien zająć się obecny wydział współpracy zewnętrznej i informacji, który teraz dba o wizerunek prezydenta - stwierdził Przybyszewski.

Według Jarosława Milczarka z SDPL w każdej z miejskich jednostek, która ma kontakty z organizacjami, powinna być osoba, która będzie odpowiedzialna za kontakty i ich obsługę. Przemysław Przybylski stwierdził, że najlepszym wyjściem jest powołanie pełnomocnika ds. współpracy z NGO-sami.

Najważniejsze wnioski ze spotkania? Kandydaci zgadzają się, że należy utworzyć inkubator organizacji pozarządowych. Dzięki niemu te, które dopiero rozpoczynają działalność, otrzymają nie tylko pomoc prawną, ale także pomieszczenia.

Gdzie powstaną nowe miejsca dla organizacji pozarządowych? Takie lokale zaplanowano m.in. przy ul. Jęczmiennej, w Baszcie Gołębnik i Bramie Klasztornej, a także w w Forcie B66. Mowa była też o roli konsultacji społecznych.

Według działaczy Porozumienia Infrastruktura Toruń do tej pory nie były one prowadzone prawidłowo. Zaleski odpierał zarzuty, twierdząc, że rozmowy z torunianami przebiegały zgodnie z przepisami.

Konkretne propozycje oraz sugestie przedstawili działacze NGO-sów np. symboliczne opłaty za lokal, sprawniejszą obsługę organizacji, konieczność konsultowania przedsięwzięć jeszcze przed rozpoczęciem prac nad dokumentacją projektową czy opracowaniem koncepcji. Debata odbyła się w ramach "Kawiarenki Obywatelskiej"- cyklu debat organizowanych przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska