MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten sukces był nam potrzebny

Kamila Mróz
Andrzej Makowski - zastępca dyrektora Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu
Andrzej Makowski - zastępca dyrektora Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu
Andrzej Makowski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu: - Z niewolnika nie ma pracownika. Także ucznia nie można przymusić do pracy, bo wtedy nie czerpie z tego tyle, ile mógłby.

- Według wczorajszego rankingu "Rzeczpospolitej" Liceum Akademickie UMK jest najlepsze w Polsce. Ale jeszcze kilka tygodni temu nad szkołą wisiała groźba jest zamknięcia. Czuliście w związku z tym ciśnienie, że musicie wygrać?

- Pracowaliśmy tak, jak zawsze, podając rzetelnie i uczciwie wiedzę uczniom oraz wykorzystując ich maksymalny potencjał. Bo tak pracujemy właśnie z uczniem zdolnym. Natomiast wynik rankingu "Rzeczpospolitej" jest dla nas miłym doświadczeniem i zapłatą za ten trud. Nie ukrywam, że w tym roku sukces był nam podwójnie potrzebny i podwójnie nas ucieszył. Pierwsze miejsce w rankingu ogólnopolskim to jest coś, a po drugie, w naszej obecnej sytuacji, gdy szukamy ugruntowania finansowego dla szkoły dla uczniów zdolnych, zdobywamy niebywały argument, by w tej sprawie rozmawiać z premierem czy ministrem edukacji.

- Niektórzy nawet złośliwie skomentowali, że wygraliście, bo ta wygrana była wam potrzebna, podejrzewając jakiś spisek...
- Ranking nie jest oparty o czyjeś subiektywne odczucia, ale o twarde liczby: wyniki egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym, na rozszerzonym oraz efekty udziału uczniów w olimpiadach. Cieszę się, że w tych statystykach ponownie wypłynęliśmy na sam wierzch.

- GiLA z założenia to szkoła dla wybitnie zdolnych uczniów. Czy tacy uczniowie mają też specjalnych nauczycieli?

- Rzeczywiście, nie każdy nauczyciel ma tyle pasji i energii, by przekazać wiedzę i zainteresować ucznia swoim przedmiotem. Możliwości merytoryczne to jedno, ale trzeba mieć w sobie jeszcze to "coś", aby tego ucznia "porwać". Z niewolnika nie ma pracownika. Także ucznia nie można przymusić do pracy, bo wtedy nie czerpie z tego tyle, ile mógłby.

- Jak będzie wyglądał najbliższy nabór do Liceum Akademickiego UMK?

- Rozpoczynamy go już 31 stycznia. W tym roku rekrutujemy do trzech klas pierwszych: matematyczno-fizyczno-informatycznej, biologiczno-chemicznej oraz do prawno-ekonomicznej. Wszystkie informacje znajdą się na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do spróbowania. Każdy, kto interesuje się czymkolwiek na ponadprzeciętnym poziomie jest u nas mile widziany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska