Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiej wystawy rzeźby hiperrealistycznej, jak w toruńskim CSW, jeszcze w Polsce nie było!

Karina Obara
Karina Obara
Dziwne, piękne i bardzo poruszające. Tak można określić rzeźby Patricii Piccinini, australijskiej artystki, której prace właśnie przyjechały do Torunia. - Z biegiem czasu wierzę jeszcze bardziej w transformującą siłę sztuki – mówi artystka. - Zwłaszcza teraz, gdy świat przeżywa wiele kryzysów i nikt nie wie, jak będzie wyglądała nasza przyszłość.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Wystawa w CSW w Toruniu towarzyszy 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Po raz pierwszy w Polsce możemy zobaczyć prace cenionej na świecie australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini, w tym prezentowane z wielkim sukcesem rzeźby z Biennale w Wenecji. Organizatorem wystawy pt. „Patricia Piccinini. Jesteśmy!” jest Fundacja Sztuki Świata, założona w 2006 roku przez reżysera Davida Lyncha oraz dyrektora Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE Marka Żydowicza, który jest kuratorem wystawy.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się tę wystawę zorganizować – mówi Marek Żydowicz, szef festiwalu i jednocześnie kurator wystawy. - Patricia mówi nam poprzez swoje dzieła o tym, co jest ważne. Cywilizacja rośnie, a człowiek maleje. O ile politycy, krytycy, filozofowie używają wielkich słów i często nie wiemy, o co im chodzi, artyści mówią do nas językiem zrozumiałym dla wszystkich. Ta wystaw uświadamia nam, że każdy, kto przeszedł genetyczną terapię, jest już innym człowiekiem.

Czytaj także: Krzysztof Stanisławski, dyrektor CSW w Toruniu: - Po raz pierwszy prezentujemy film wolumetryczny

Patricia Piccinini, tworząc realistyczno-futurystyczne narracje dotyczące istotnych kwestii współczesnego życia, klimatu i technologii, używa silikonu, włókna szklanego, nylonu, plastiku i ludzkich włosów. Osiąga dzięki temu ekstremalnie realistyczny wyraz rzeźb. Widz w oszołomieniu ogląda każdy ich szczegół. Artystka bawi się wyobraźnią zderzając dziwaczność z makabrą. Celebruje wszystko, co „inne” i rzuca wyzwanie granicom między ludźmi, zwierzętami i roślinami. Jednak w tym, co łączy, co dziwne i różnorodne odnajdziemy poezję i piękno. Twórczość Piccinini zaprasza nas do fantazjowania o możliwych społecznościach i pokrewieństwach, jakie przyszłe technologie mogą stworzyć wśród różnych gatunków.

ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ Z WERNISAŻU WYSTAWY W GALERII PONIŻEJ:

- Sztuka odgrywa ogromną rolę w tym, jak postrzegamy wartości – mówi Piccinini. - Wszyscy dzielimy te same doświadczenia, potrzebujemy bliskości, zrozumienia i bezpieczeństwa. Przede wszystkim jednak potrzebujemy życia opartego na wspólnych wartościach. Zwłaszcza teraz, gdy mamy kryzys uchodźczy, gdy na naszych oczach tworzy się nowy świat. Zapełnia się nowymi istotami, które w wyniki rozwoju nowoczesnych technologii już niedługo mogą nie przypominać nam niczego, co znamy.
Patricia Piccinini urodziła się w 1965 roku we Freetown w Sierra Leone, w Afryce Zachodniej. W 1972 roku jej rodzina wyemigrowała do Australii, w której Piccinini dorastała. Absolwentka Victorian Collage of Arts w Melbourne, gdzie od 2017 roku pełni funkcję profesora, uprzednio uzyskując tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Melbourne (2016). Laureatka nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych Melbourne Art Foundation’s for Visual Arts. W swojej twórczości obraca się wokół malarstwa, wideo, dźwięku, instalacji, druków cyfrowych czy rzeźby. W 2016 roku określona przez „The Art Newspaper” najpopularniejszą współczesną artystką na świecie. Jej prace zawierają etyczne przesłanie o empatii i trosce o wszystkie stworzenia i rośliny, z którymi dzielimy Ziemię. Oraz o wciąż nieznane istoty, które będą żyć wśród nas w przyszłości. Jej wszechświat oferuje marzenia i nadzieję na przyszłość pełną miłości w międzygatunkowym pokrewieństwie.

Rzeźby, instalacje oraz prezentacje wideo artystki możemy oglądać w CSW aż do 10 kwietnia 2022 roku. Ekspozycja zajmuje ok. 2000 metrów kwadratowych. Jedna z prac ma swoją światową premierę właśnie na wystawie w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska