Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie miejsca zobaczymy na Szlaku Kopernikowskim. Trasa przez trzy województwa

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pomnik Mikołaja Kopernika ustawiony na cokole na toruńskim Rynku Staromiejskim. Stoi tu od roku 1853
Pomnik Mikołaja Kopernika ustawiony na cokole na toruńskim Rynku Staromiejskim. Stoi tu od roku 1853 Marek Weckwerth
W regionie i w całym kraju obchodzimy właśnie Rok Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, aby lepiej go poznać, wędrując poświęconym mu szlakiem turystycznym. Trasa wytyczona jest przez województwo warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie.

Oznakowany symbolem astrolabium Szlak Kopernikowski upamiętnia wielkiego astronoma poprzez jego związek z poszczególnymi miejscowościami. Toteż odwiedzając je, a są to zwykle zabytkowe miasta, możemy wzbogacić swą wiedzę nie tylko o samym Koperniku, ale także o architekturze jego epoki – renesansu, a przy tym wcześniejszej - gotyku, bo przecież ludzie żyjący w XV i XVI wieku w miastach mieszkali często jeszcze w domach gotyckich lub przebudowywanych na renesansowe. W bogatym, kupieckim Toruniu, miejscu urodzenia Kopernika w roku 1473, był to standard.

Jednak na szlaku podziwiamy nie tylko znaczące budowle, ale także muzea lub zbiory muzealne, możemy poznać sekrety życie ówczesnych ludzi, prześledzić drogę życiową samego Mikołaja (na ile pozwalają nam znane źródła), a także wzbogacać swoją wiedzę o astronomii, o ruchu planet wokół Słońca i w ogóle wszechświata.

To też może Cię zainteresować

Takie miejsca zobaczymy na Szlaku Kopernikowskim - zdjęcia

Na kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku Kopernikowskiego (cały ma ok. 590 km) znajdują się m.in. Włocławek (gdzie Mikołaj mógł wybierać się do tamtejszej katedry z wujem Łukaszem Watzenrode – biskupem warmińskim) i Chełmno. Jak dowodzą niektórzy historycy - w tym drugim mieście, do klasztoru Benedyktynek, wstąpiła siostra Mikołaja – Barbara i tam zmarła jako kseni (przełożona klasztoru). Z klasztorem miały być związane także spowinowacona z babką Mikołaja Kopernika – Barbara Kordelitz oraz przyrodnia siostra matki Mikołaja, czyli Katarzyna Peckaw.

Według niektórych badaczy młody Kopernik mógł pobierać nauki owe Włocławku i Chełmnie.

Mikołaj był nie tylko astronomem, ale także duchownym i lekarzem, i pełnił ważne funkcje w służbie swego wuja - biskupa oraz kapituły warmińskiej.

Na Szlaku Kopernikowskim jest też kilka innych miejscowości, w których znajdują się gotyckie kościoły, które Kopernik mógł znać, ale źródła historyczne tego bezpośrednio nie potwierdzają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska