MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak firmy z Kujaw i Pomorza pomagają ukraińskim pracownikom i ich rodzinom na Ukrainie

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zbiórki darów dla potrzebujących trwają w całym regionie. Każdy pomaga, jak tylko potrafi.
Zbiórki darów dla potrzebujących trwają w całym regionie. Każdy pomaga, jak tylko potrafi. Arkadiusz Wojtasiewicz
Kujawsko-pomorski biznes w pełnej gotowości do pomocy! Inowrocławski przedsiębiorca: - Ukraińcy to nasi bardzo dobrzy pracownicy. Nie zawiedli, gdy brakowało ludzi. Teraz, gdy rozpętała się ta straszna wojna, to my mamy obowiązek wyciągnąć do nich pomocną dłoń.

- Mój pracownik, Igor, płacze. Na Ukrainie ma żonę i 3-letnie dziecko. Jest w rozpaczy za każdym razem, gdy nie może się do niej dodzwonić. Ona często nie ma zasięgu, bo ciągle siedzi w piwnicy - opowiada Stanisław Barański, właściciel firmy Opakmet w Inowrocławiu. - Staramy się pomóc tym ludziom, jak tylko się da, ściągnąć ich żony i dzieci. To jest teraz bardzo trudne, żeby bliscy dostali na granicę z Polską. Ale jesteśmy w stanie zagwarantować im bezpieczne zakwaterowanie. Wcześniej już adaptowaliśmy lokale dla pracowników ze Wschodu.

Niektórzy pracownicy wyjechali walczyć za kraj

Opakmet to znany dostawca kompleksowych wyrobów metalowych: - Zatrudniamy głównie fachowców, ale, jeśli ktoś z rodziny przyjedzie i nie jest specjalistą, to zawsze pytam w firmach znajomych. Dziś kolega mi powiedział, że jego dwóch pracowników ukraińskich wyjechało walczyć o kraj - dodaje Barański.

Do 3 marca będzie w niej prowadzona zbiórka (dary od pracowników) podstawowych produktów potrzebnych na co dzień.

Ukraińcom pomagają też inni przedsiębiorcy.

- Chcemy wynająć w Bydgoszczy duży dom, na 20-25 osób z Ukrainy. Pokryjemy koszty - proponuje Jarosław Wojczakowski, prezes bydgoskiej firmy Vivid Games (znany producent, wydawca oraz dystrybutor gier na urządzenia mobilne, komputery i konsole). - Jeśli ktoś może coś takiego wynająć lub pomóc w tłumaczeniach oraz samym zakwaterowaniu i wsparciu później, zapraszam do kontaktu (z panem Jarosławem można skontaktować się na Facebooku).

W pomoc dla uchodźców zaangażowała się jeszcze m.in. spółka Abramczyk (lider na rynku mrożonych ryb i owoców morza), znana ze swojej działalności charytatywnej. Zatrudnia wielu obywateli Ukrainy.

Informuje: - Organizujemy pilną pomoc dla potrzebujących. Zapraszamy wszystkich chętnych do dostarczania najpotrzebniejszych rzeczy do recepcji naszego biurowca (ul. Inflancka 7, Bydgoszcz - red.) do czwartku, 3 marca, w godzinach 9.00-14.00.

Zbiórkę m.in. leków, opatrunków, środków czystości, artykułów higienicznych czy żywności o długim terminie ważności, prowadzi również klinika stomatologiczna Synus Clinic (Fordońska 144, Bydgoszcz).

- W ramach akcji "Solidarni z Ukrainą" czekamy na Was w naszej klinice, w godzinach od 8:00 do 18:00 - zapraszają właściciele.

Ogromne dary już zebrano w Restauracji Chata Myśliwska w Osielsku, ale wciąż można je tam przekazywać. Potrzebne są m.in.: ubrania kobiece oraz dziecięce, podstawowe środki higieny osobistej, produkty dla dzieci, żywność, koce, śpiwory, kołdry, prześcieradła, ręczniki, apteczki.

W akcję włączył się Escape Room Wyjście Awaryjne (Plac Teatralny 4,Również tutaj, codziennie, w godz. 10.00-20.00, można przekazywać artykuły, które następnie zostaną przetransportowane do miejsca zbiórki.

"Bydgoscy przedsiębiorcy dla Uchodźców"

W stolicy Kujaw i Pomorza trwa akcja "Bydgoscy przedsiębiorcy dla Uchodźców". Urząd miasta poinformował, że planowane jest stworzenie listy nieodpłatnych lub symbolicznych kwotowo usług, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy. Jak wziąć w niej udział? Należy wysłać e-maila na adres: [email protected] podając: nazwę przedsiębiorstwa, adres, numer telefonu, witrynę internetową, opis usługi (zasady) w języku polskim i (opcjonalnie) w ukraińskim.

Ukraińców wspiera także Akademickie Centrum Rozwoju Dziecka działające przy inowrocławskiej filii Wyższej Szkoły Gospodarki. Tutaj (ul. Świętokrzyska 6) są ustawione kartony, w których można pozostawić potrzebne rzeczy, jak np.: papier toaletowy, pampersy, podpaski, mokre chusteczki, pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony, herbata, cukier, jedzenie w puszkach, makarony, ryż oraz słodycze. Przynieść można także książeczki dla dzieci, środki do dezynfekcji oraz leki przeciwbólowe.

Prawnik, zapomogi, dodatkowe urlopy na sprowadzenie rodzin. Konkretna pomoc

W Toruniu w akcji pomocowej uczestniczy m.in. Zajazd Pieprz i Wanilia (ul. Płocka 1). Można dostarczyć artykuły spożywcze, higieniczne, wodę mineralną, papier toaletowy, kosmetyki . Trafią do Ukraińców w Polsce i na Wschodzie.

W Wyższej Szkole Informatyki we Włocławku (ul. Chmielna 24) trwa zbiórka: pieluszek, odzieży dla dzieci do 16 roku życia, mleka modyfikowanego, herbaty, kawy, wody mineralnej, żywności, chusteczek, podpaski, czajników, przedłużaczy, sztućców.

Spółka Polregio, która obsługuje m.in. regionalne linie kolejowe na Kujawach i Pomorzu zaoferowała obywatelom Ukrainy bezpłatne przejazdy na terenie całego kraju. Chce też przekazać zmodyfikowane wagony, by pomóc ludziom ewakuowanym od granic z Ukrainą, w tym osobom chorym z koniecznością przejazdu w pozycji leżącej.

- Wiele firm zaproponowało różnorodną i konkretną pomoc dla pracowników z Ukrainy - komentuje mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. - Otrzymują oni dostęp do informacji prawnej, pomoc psychologa, zapomogi, dodatkowe urlopy na sprowadzenie rodzin. Przedsiębiorcy oferują również pracę, rezerwują noclegi dla bliskich pracowników i załatwiają im transport, czy też dopłacają do wynajmowanych mieszkań.

Nieocenione jest wsparcie toruńskiej spółki Neuca, bo to lider rynku hurtowej sprzedaży leków.

- Za pośrednictwem dużej organizacji humanitarnej przekazujemy darowiznę rzeczową o wartości 500 tys. zł w postaci najbardziej potrzebnego asortymentu medycznego i leków - odpisała nam Neuca. - Będziemy nadal wspierać Ukrainę i uchodźców wojennych w każdy dostępny nam sposób.

Neuca apeluje: - Jeśli są Państwo firmą lub organizacją, która chce kupić produkty medyczne, które mają trafić na Ukrainę, to zakup zostanie zrealizowany przez przekazanie zakupionych za Państwa pieniądze produktów organizacji humanitarnej. To, naszym zdaniem, najlepszy sposób dotarcia z pomocą tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska